Czerwony Krzyż wzywa do zawieszenia broni

(fot. International Committee of the Red Cross / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) wezwał w sobotę do niezwłocznego ogłoszenia 24-godzinnego zawieszenia broni w Jemenie, by można tam było dostarczyć pilnie potrzebną pomoc medyczną.

 
Podkreślono, że "wszystkie szlaki lądowe, morskie i powietrzne (do Jemenu) muszą zostać niezwłocznie otwarte na co najmniej 24 godziny", aby pomoc mogła dotrzeć do potrzebujących.
 
Przedstawicielka MKCK poinformowała, że osiągnięto pewien postęp w sprawie dostaw pomocy, zablokowanych przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która od ponad tygodnia przeprowadza naloty w Jemenie na pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti, walczącego o obalenie prezydenta Abda ar-Raba Mansura al-Hadiego. MKCK ma nadzieję, że ta pomoc zostanie odblokowana już w niedzielę.
 
Zapowiadając operację militarną w Jemenie, Arabia Saudyjska potwierdziła, że chce odeprzeć "agresję" Iranu, który oskarża o wspieranie rebelii Huti i o chęć "dominacji" w regionie.
 
W Jemenie doszło do zdezorganizowania struktur państwa i rozprzężenia w szeregach rządowych sił zbrojnych. Walka o władzę między Hadim a ugrupowaniem Huti trwa od kilku miesięcy. Na południowym wschodzie kraju coraz aktywniejsza jest Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP), najbardziej ekstremistyczny odłam bojowników sunnickich.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?