Jaceniuk w Berlinie o handlu z Ukrainą

(fot. Ybilyk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w środę w Berlinie, że Ukraina utraciła niemal całkowicie rosyjskie rynki zbytu. Wezwał niemieckich przedsiębiorców do większego zaangażowania w wymianę handlową z jego krajem.

 

Rozpoczynając wizytę w Berlinie, Jaceniuk podkreślił, że warunkiem przezwyciężenia kryzysu gospodarczego na Ukrainie jest wprowadzenie w życie porozumienia z Mińska. Wezwał Rosję do przestrzegania porozumienia podpisanego 12 lutego w stolicy Białorusi. Zawarta w obecności przywódców Niemiec, Francji i Rosji umowa przewiduje m. in. zawieszenie broni, utworzenie strefy buforowej i wycofanie z niej ciężkiej broni, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez służby ukraińskie kontroli granicy z Rosją.

 

Pytany, czy uważa realizację porozumienia za najbardziej prawdopodobny scenariusz, premier odpowiedział: "Chciałbym w to wierzyć, ale jesteśmy realistami i pragmatykami". Jaceniuk podkreślił, że jego kraj walczy przeciwko "kierowanym przez Rosję terrorystom", broniąc przed nimi Europy i Unii Europejskiej.

 

Podczas spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami ze Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskiego Niemieckiej Gospodarki Jaceniuk zaznaczył, że Ukraina straciła niemal całkowicie rosyjskie rynki zbytu. Jak dodał, ukraińskim eksporterom udał się w zamian pozyskać rynki w Europie, na Bliskim Wschodzie i w USA. Wśród zadań na najbliższą przyszłość wymienił uzyskanie większej niezależności od Rosji w dziedzinie energetyki.

 

Premier wezwał niemieckich przedsiębiorców do większego zaangażowania w wymianę handlową z Ukrainą. Niemiecki handel z Rosją i Ukrainą uległ załamaniu. W styczniu br. niemiecki eksport na Ukrainę był o 40 proc. niższy niż rok temu, do Rosji o 35 proc.

 

Jaceniuk spotka się jeszcze w środę z kanclerz Angelą Merkel. W połowie marca wizytę w Berlinie złożył prezydent Petro Poroszenko.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~adam 08:01:06 | 2015-04-02
Językiem dyplomacji,dobrze zrozumiałym językiem dyplomacji jest francuski,socjalizmy z berlina i jidisz z city do niczego nie prowadzą

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~heh 03:59:22 | 2015-04-02
Dlaczego nie wzywa w Warszawie polskich przedsiębiorców?
A przy okazji - Ukraina zniosła już to embargo na polskie mięso?

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook