"FT": na Ukrainie konieczna walka z oligarchami

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Dymisja oligarchy Ihora Kołomojskiego ze stanowiska gubernatora obwodu dniepropietrowskiego na wschodzie Ukrainy powinna być początkiem szerszej kampanii przeciw oligarchicznym wpływom, a nie początkiem sporu z ośrodkiem prezydenckim - pisze "Financial Times".

 

"W decyzji nowych władz w Kijowie, by w obliczu zagrożenia militarnego ze strony Rosji konsolidować kraj z tymczasową pomocą wpływowych oligarchów, była jakaś logika (...), ale plan ten był obarczony ryzykiem" - ocenia brytyjski dziennik w czwartkowym komentarzu redakcyjnym.

 

Kołomojskiemu, którego biznesowe imperium obejmuje media, bankowość i energetykę, udało się zmobilizować ludność obwodu dniepropietrowskiego, graniczącego z kontrolowanym przez separatystów obwodem donieckim. Dzięki temu nie tylko zyskał pewne wpływy polityczne, ale też sfinansował własną armię ochotników walczących z rebeliantami - przypomina "FT".

 

Zdaniem dziennika walka władz w Kijowie z wpływami oligarchów powinna wyjść daleko poza przypadek Kołomojskiego. Rząd musi zapewnić, by wszyscy ci, którzy odnosili zyski z zarządzania krajem przez poprzednią ekipę, odtąd stosowali się do zasad i wzięli na siebie część kosztów odbudowy kraju, przyspieszając wprowadzane przez rząd reformy strukturalne.

 

Kijów "powinien skupić się na dalszych reformach prawnych i podatkowych (...) i wstrzymać nielegalne subsydia państwowe i korzyści podatkowe dla oligarchów", a także zająć się ochotniczymi batalionami na wschodzie kraju, odcinając im prywatne finansowanie i doprowadzając do ich pełnej integracji z regularnymi siłami zbrojnymi - ocenia "FT".

 

Nade wszystko jednak - przestrzega dziennik - spór między Kołomojskim a prezydentem Petrem Poroszenką, również miliarderem, nie może przeistoczyć się w długotrwałą konfrontację czy "niepohamowaną wojnę oligarchów".

 

"Jeśli Kołomojski rzeczywiście jest patriotą, na którego się kreuje, wyrzeknie się prób destabilizowania rządu. Z kolei Poroszenko musi uniknąć choćby pozoru, że on lub jego współpracownicy korzystają na relokacji państwowego majątku" - podkreśla "FT".

 

Zarówno szybsze postępy w realizacji reform, jak i od dawna potrzebne ograniczenie oligarchicznych wpływów wzmocnią pozycję Ukrainy w rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat wsparcia wychodzącego poza uzgodnione w marcu 17,5 mld USD - zauważa "Financial Times".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 17:58:03 | 2015-03-26
UkrainĘ czeka TRUDNE ZADANIE!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:19:30 | 2015-03-26
FT pisze bajki, bo Kołomojski nie integrował ludności, ale wziął ją za pysk. Wymordował ewentualnych przeciwników, zatrudnił najemników do swojej prywatnej armii i urósł tak bardzo, że zagroził rządowi w Kijowie.

Kołomojski zarabiał na tej wojnie ogromne pieniądze. Dostarczał m. in. kamizelki kuloodporne oraz paliwo dla wojska.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~problem 14:00:49 | 2015-03-26
Walka z oligarchami na Ukrainie to może być jednocześnie antysemityzm - no i jest problem.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook