"Uwolnić Gruzję od rządu, który niszczy ten kraj"

(fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów wyszło w sobotę na ulice Tbilisi, by domagać się dymisji rządu, oskarżanego o spowodowanie stagnacji gospodarczej i dramatycznego spadku gruzińskiej waluty. Protest zorganizował opozycyjny Zjednoczony Ruch Narodowy.

 

Partia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego zdołała zgromadzić tłumy na Placu Niepodległości w Tbilisi; protestujący, który nieśli gruzińskie flagi i transparenty z napisem "Dymisja!" przeszli następnie pod siedzibę rządu.

Saakaszwili, który przebywa w Kijowie, gdzie jest doradcą ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, zorganizował telekonferencję, dzięki której przemawiał do demonstrantów skandujących jego imię. - Jesteśmy zjednoczeni przez nasz wspólny cel, jakim jest uwolnienie Gruzji od rządu, który niszczy nasz kraj - powiedział były prezydent.

Zjednoczony Ruch Narodowy zarzuca rządzącej koalicji, której przewodzi partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja, którą zmontował najbogatszy Gruzin, miliarder Bidzina Iwaniszwili, o prowadzenie fatalnej polityki gospodarczej. Gruzińska waluta straciła w ciągu dwóch lat 30 proc. wartości, rośnie inflacja i bezrobocie, spowolnił wzrost gospodarczy.

Jak mówią politolodzy, monopol polityczny "marzycieli" nie jest dobry dla Gruzji, gdyż pozbawiona poważnych rywali koalicja nie podjęła reform gospodarczych.

Krytykowany za autorytarny styl rządów, a nade wszystko za katastrofalną w skutkach wojnę z Rosją w roku 2008, Saakaszwili był jednak dobrym zarządcą, który w dużej mierze zdołał wytrzebić korupcję i pobudzić gospodarkę kraju, który po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku przeszedł poważną zapaść - przypomina AFP.

Pod rządami "marzycieli" Gruzja nie zmieniła swej prozachodniej polityki zagranicznej, czym straszył Saakaszwili. W czerwcu ubiegłego roku Gruzja podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, ale nadaremnie czekała, że we wrześniu zostanie zaproszona do NATO.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:03:55 | 2015-03-22
Saakaszwili jest doradcą Poroszenki i łątwo zauważyć, że na Ukrainie jest coraz gorzej. Korupcja kwitnie, gospodarka upada, rośnie bezprawie, a oligarchowie napadają na państwowe firmy i przejmują je bezprawnie.

Nie lepiej było za jego rządów w Gruzji, korupcja też tam szalała, bezprawie władz było ogromne, dlatego Gruzini na kopach wywalili jego i resztę tej bandy.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Irol 00:38:30 | 2015-03-22
a kiedy w prlu sie zorientuja,ze sa lupieni i oszukiwani przez bande czworga z po,pis,psl,sld?

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wyaga 20:55:09 | 2015-03-21
Szakaszwili pojechał do kraju,którego rząd jeszcze bardziej wyniszczył swój kraj niż Gruzję. Teraz widzimy kogo kiedyś wspierał śp.Lech Kaczyński.

Oceń 3 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?