Rosyjska okupacja Krymu to strach i bezprawie

(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Trwająca od roku rosyjska okupacja Krymu przyniosła strach, bezprawie i represje i zapoczątkowała trwającą do dziś grabież należącej do Ukrainy własności - oświadczyło we wtorek, w pierwszą rocznicę zajęcia półwyspu, MSZ w Kijowie.

 

- Krym był i pozostanie nieodłączną częścią suwerennego terytorium Ukrainy. Rosyjski agresor i okupant poniesie odpowiedzialność za popełnione przestępstwa - ostrzegło ministerstwo. Przyznało jednocześnie, że w wyniku aneksji Rosjanie znacjonalizowali ponad 400 ukraińskich przedsiębiorstw i zajęli 18 pól gazowych.

 

- Awanturnicza i zbrodnicza polityka władz okupacyjnych prowadzi Krym do gospodarczej, socjalnej i ekologicznej katastrofy. Perłę turystyczną Ukrainy przekształcono w bazę wojskową, gdzie Rosja grozi rozmieszczeniem broni jądrowej, co jest niezgodne z układem o jej nierozprzestrzenianiu - czytamy.

 

Ukraińska dyplomacja zwróciła uwagę na łamanie praw człowieka, "terror wobec niepokornych", przede wszystkim Tatarów i Ukraińców, aresztowania i prowadzoną przez nowe władze na Krymie walkę z wolnymi mediami. - W trakcie okupacji zmuszonych było opuścić Krym ponad 20 tysięcy obywateli Ukrainy - podkreślono.

 

MSZ oświadczyło, że okupacją Krymu Rosja złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego i naruszyła równowagę sił w regionie, prowokując najpoważniejszy kryzys od czasów II wojny światowej.

 

Resort spraw zagranicznych zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o kontrolowanie sytuacji na Krymie, a także o wzmocnienie nacisków na Rosję, które sprawią, iż wycofa się ona z decyzji, które doprowadziły do okupacji półwyspu.

 

16 marca 2014 r. na Krymie odbyło się referendum, które doprowadziło do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.

 

Dwa dni po referendum, w którym przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej poparło 97 proc. głosujących, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał stosowny traktat, przez co należący do Ukrainy półwysep i Sewastopol (jako miasto o znaczeniu federalnym) stały się oficjalnie częściami państwa rosyjskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 10:55:13 | 2015-03-18
Aneksja Krymu była całkowicie bezprawna i stworzyła niezwykle grożny i niebezpieczny precedens, gdzie jedno państwo tworzy za pomocą siły jakies fakty dokonane. Jednak na pewno zdecydowana większość mieszkańców Krymu jest zadowolona z tego stanu rzeczy, nie mają żadnych powodów aby płakać za Ukrainą.  

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 23:32:19 | 2015-03-17
A cóż innego mogło oświadczyć MSZ w Kijowie?
Walą swoją progandą ile wlezie, a PAP to powiela.

Oceń 6 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:34:08 | 2015-03-17
Krym wrócił do macierzy, a nie jest okupowany. Terror jest w Kijowie i w innych regionach zarządzanych przez banderowców z Kijowa.

Oceń 4 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook