Ukraina zaczęła otrzymywać pieniądze z MFW

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Na Ukrainę zaczęły nadchodzić w piątek pieniądze z pierwszej, wynoszącej 5 mld dolarów, transzy kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformowano PAP w biurze prasowym ukraińskiego ministerstwa finansów w Kijowie.

 

"Środki te zaczęły już wpływać na nasze konta i oczekujemy, że cała suma dotrze na Ukrainę do końca dnia" - oświadczyła przedstawicielka biura. Wyjaśniła, że z kwoty 5 mld dolarów 2,2 mld zostaną przekazane Narodowemu Bankowi Ukrainy, zaś 2,8 mld otrzyma rząd.

 

MFW zaaprobował nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w środę. W ramach tego rozłożonego na cztery lata programu kredytowego Kijów otrzyma 17,5 mld dolarów. Według MFW pomoże to w ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

 

MFW poinformował, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dolarów. Blisko połowę kredytów wypłaci MFW, pozostałe środki dostarczą USA, Unia Europejska i inni kredytodawcy.

 

Nowy pakiet pomocy zastąpi poprzedni, przyznany w kwietniu 2014 roku; opiewał on na 17 mld USD do 2016 roku. Negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego zakończyły się w styczniu. Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 21:12:32 | 2015-03-13
Ukraina, która jest pierwsza i nie ostatnia na liście Kremla, dostaje pierwszą transze z 5 mld dolarów. Grecy wyłudzili ponad 300 mld, a teraz straszą, że nie oddadzą pod różnymi pretekstami. 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eehert 16:09:32 | 2015-03-13
Stara zachodnia metoda - najpierw doprowadzić kraj do ruiny a później ,,pomagać '' mu kredytami. Skąd my to znamy?

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~poltejm 15:50:35 | 2015-03-13
Grecji też wciskali podobne pożyczki aż zrobili z niej bankruta Europy.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook