"Muzułmańscy imigranci piątą kolumną w kraju"

(fot. European Parliament / (CC BY-NC-ND 2.0) / flickr.com)

Lider eurosceptycznej partii UKIP Nigel Farage powiedział, że Brytyjczycy boją się imigrantów, bo muzułmanie stanowią w kraju piątą kolumnę. Zapowiedział też, że UKIP ma zamiar znieść przepisy zabraniające dyskryminacji rasowej - pisze czwartkowy "Guardian".

 

W wywiadzie telewizyjnym, który zostanie nadany w przyszłym tygodniu przez brytyjską stację Channel 4, Farage powiedział, że rośnie napięcie związane z kwestią imigracji do Wielkiej Brytanii, ponieważ ludzie obawiają się, że muzułmanie chcą sformować "piątą kolumnę i pozabijać nas" - cytuje dziennik.

Lider UKIP, czyli Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, oznajmił też, że przepisy zabraniające dyskryminacji w pracy ze względu na rasę i inne względy powinny zostać zniesione.

Jak komentuje "Guardian", Channel 4 zdecydował się na realizację programu z udziałem Farage'a, którego partia ma sondażach 15-procentowe poparcie, by zbadać czy "próby zaakceptowania wieloetnicznej Wielkiej Brytanii doprowadziły do wzrostu popularności UKIP".

Wypowiedzi Farage'a skrytykował zarówno premier David Cameron, jak i laburzystowska opozycja. - On nie już, co jeszcze wymyślić, żeby zwrócić na siebie uwagę - powiedział o szefie UKIP premier. - Dzisiejsze wypowiedzi Nigela Farage'a są niewłaściwe, niebezpieczne i dzielą społeczeństwo. Nasze prawa dotyczące równości są odzwierciedleniem naszych wartości - powiedział lider Partii Pracy Ed Milliband.

Partia Farage'a jest zdecydowanie antyunijna i antyimigracyjna, a jej notowania wzrosły radykalnie już przed wiosennymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jak przypomina "Guardian", w ubiegłotygodniowym sondażu 75 proc. Brytyjczyków uznało, że imigracja do ich kraju utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, choć w innym sondażu 48 proc. respondentów oceniło, że UKIP "nie ma sensownej platformy politycznej".

Z opublikowanych w zeszłym tygodniu danych wynika, że imigracja netto do Wielkiej Brytanii sięgnęła w 2014 roku blisko 300 tys. osób.

Stanowisko UKIP wobec imigracji od dawna stanowiło główne przesłanie partii do wyborców. Partia Nigela Farage'a otwarcie deklarowała chęć ograniczenia napływu obcokrajowców. W wypowiedziach jej przedstawicieli pojawiały się nawet zapowiedzi deportacji przebywających w Wielkiej Brytanii obcokrajowców; w środowym wystąpieniu Farage zdystansował się od tych pogróżek.

Według lidera UKIP Wielka Brytania powinna przyjąć system kontroli imigracji oparty na rozwiązaniach australijskich. Proponuje on wprowadzenie pięcioletniego zakazu wjazdu do Wielkiej Brytanii dla pracowników niewykwalifikowanych.

Według Farage'a restrykcje te pozwoliłyby ograniczyć imigrację do poziomu poniżej 30 tys. osób rocznie. Tym samym zbędne byłoby wprowadzanie zapowiadanego wcześniej przez UKIP rocznego limitu imigrantów, który miał pierwotnie wynosić 50 tys. osób.

Kwestia imigracji zgodnie z przewidywaniami stała się jednym z kluczowych tematów debaty przedwyborczej przed majowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Wybory odbędą się w Wielkiej Brytanii 7 maja.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~:( 14:02:29 | 2015-04-06
dokładnie tak jak kiedyś hitler gra na uczuciach klasy średniej i średniowykształconej części społeczeństwa (ponad 60%). ma duże szanse na wygraną

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~osa 16:52:00 | 2015-03-13
Jakkolwiek daleki jestem od segragacji rasowych,religijnych -to jednak w tym cos jest.Bylo to chyba 10 lat temu/dzialo sie w Szwecji/.Pewien muzulmanski ojciec przyszedl do psychologa szkolnego i wyglosil jakie to zadania ma wobec szkoly,aby jego syn mogl przestrzegac zasad religi muzulmanskiej.Psycholog,sam obcego pochodzenia,nie Szwed,zapytal tegoz ojca dlaczego przyjechal do Szwecji skoro wie ,ze jest to krajo kulturze chrzescijanskiej.Uslyszal wtedy odpowiedz ze strony ojca."Ja tu nie przyjechalem,zostalem przyslaany,aby szerzyc islam w Szwecji"Wtedy nie bardzo w to wierzylem,ale jak sie przkonalem ,ze muzulmanie nprzyjezdzajacy do Szwecji,przylatuja samolotami,albo oålacaja przemytnikow ,aby ich przemycili  do Szwecji,to jestem pewien ,ze jest zorganizowana akcja.Wiekszosc muzulmanow w Szwecji to bardzo biedni ludzie w swoich krajach,wiec trudno uwierzyc,ze sami ponosza te wysokie koszta.Trzeba wyznawac poglad o poprawnosci politycznej aby nie widziec tego problemu.Piata kolumnajest znana z wielu panstw na swieci od dawien dawna.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alf 09:45:23 | 2015-03-13
Tak jak piątą kolumną w Polsce mogą się okazać Ukraińcy. Nie wiem, czy wiadomo, że są tacy studenci, którzy studiując na kartę Polaka w Polsce twierdzą, że Polska ma powinna być rozebrana między Niemcy, Rosję i Ukrainę właśnie. Kto nam zagwarantuje, że w razie agresji Rosji, gdy mężczyźni w wojsku i policji będzie walczyć o kraj nie powtórzą oni "rezania Lachów"?

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook