Nigeria: eksplozja na ulicy; zginęły 34 osoby

(fot. Alan Denney / Foter / CC BY-NC-SA)

Co najmniej 34 osoby zginęły we wtorek po południu na zatłoczonej ulicy handlowej w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii. Zamachu dokonała nastoletnia samobójczyni. Wiele osób jest rannych.

 

W sobotę w tym samym prawie dwumilionowym mieście, stolicy stanu Borno, w serii zamachów bombowych zginęło co najmniej 58 osób, a około 140 zostało rannych.

 

Na razie nikt nie przyznał się do wtorkowego zamachu, lecz najprawdopodobniej sprawcą było islamistyczne ugrupowanie zbrojne Boko Haram, które od 2009 roku prowadzi kampanię w celu utworzenia państwa islamskiego w Nigerii, kraju o największej gospodarce w Afryce.

 

Rebelianci z Boko Haram przez długi czas zamierzali uczynić z Maiduguri stolicę swojego kalifatu, który chcieli wykroić w religijnie mieszanej Nigerii. Pod koniec stycznia próbowali zająć to miasto, ale zostali odparci w wyniku walk, w których zginęło ponad 100 ludzi.

 

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii, zamieszkane przez 2-3 mln ludzi. Obecnie jednak są w odwrocie na skutek zmasowanej operacji wojsk czterech państw regionu - Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu - walczących z tą islamistyczną partyzantką i ograniczają się do krwawych ataków terrorystycznych.

 

Nigeryjski prezydent Goodluck Jonathan, który 28 marca zamierza ubiegać się o reelekcję, był krytykowany za nieudolność w walce z rebeliantami. Z powodów bezpieczeństwa głosowanie przesunięto o sześć tygodni - z początkowego terminu 14 lutego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?