Prezydent Wenezueli: USA chcą obalić mój rząd

(fot. Joka Madruga / flickr.com / CC BY 2.0)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro we wtorek określił sankcje nałożone przez USA na przedstawicieli władz w Caracas jako próbę obalenia jego rządu. Zapowiedział, że zamierza rządzić dekretami, by bronić kraju przed "imperialistycznym zagrożeniem".

 

- Prezydent (USA Barack) Obama wziął na siebie zadanie pokonania mojego rządu i ingerowania w sprawy Wenezueli w celu jej kontrolowania - powiedział Maduro w transmitowanym przez stacje telewizyjne dwugodzinnym wystąpieniu.

 

Zarzucił amerykańskiemu prezydentowi "imperialistyczną arogancję" na wzór tej wykazywanej - jego zdaniem - przez jego poprzedników, Richarda Nixona i George'a W. Busha.

 

Maduro zapowiedział też, że we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) o przyznanie mu prawa rządzenia dekretami - po raz drugi w ciągu niespełna dwóch lat swoich rządów.

 

Siedmiu wenezuelskich polityków i urzędników, których USA objęły sankcjami za łamanie praw człowieka i korupcję, Maduro wychwalał jako bohaterów. Jednego z nich, szefa wywiadu Gustavo Gonzaleza, mianował na stanowisko ministra spraw wewnętrznych.

 

Prezydent USA Barack Obama wydał w poniedziałek dekret w sprawie objęcia sankcjami siedmiu wenezuelskich polityków i urzędników oskarżanych o łamanie praw człowieka i korupcję. Dekret rozszerza zakres sankcji, które Kongres USA nałożył w ub. roku na polityków odpowiedzialnych za śmierć ponad 40 osób podczas tłumienia antyrządowych protestów.

 

Wkrótce potem wenezuelskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że charge d'affaires Wenezueli w Waszyngtonie - najwyższy rangą dyplomata tego kraju w USA - został wezwany do kraju.

 

Od objęcia władzy w 2013 r. po śmierci swego mentora Hugo Chaveza Maduro wielokrotnie powtarzał, że z inicjatywy USA zorganizowano już pięć zamachów na jego życie i kilkanaście "aktów sabotażu oraz spisków".

 

Wenezuelczycy od początku 2014 r. protestowali przeciw pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wysokiemu poziomowi przestępczości i coraz bardziej autorytarnym rządom prezydenta Maduro. Rząd określał demonstracje jako próbę puczu, a Maduro wielokrotnie oskarżał USA o podsycanie ulicznych protestów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook