Materiał maskujący dla Rosji ze Szwajcarii

(fot. shutterstock.com)

Mimo konfliktu na Ukrainie władze Szwajcarii wydały w ubiegłym roku zgodę na wyeksportowanie do Rosji specjalnych tkanin maskujących o potencjalnym przeznaczeniu wojskowym za 90 mln franków - poinformowały w poniedziałek szwajcarskie media.

 

Wiadomość tę, którą jako pierwsze podały tygodniki "SonntagsZeitung" i "Matin Dimanche", potwierdził rzecznik sekretariatu stanu do spraw gospodarki (SECO). Według rzecznika realizacja umowy została przez SECO zatwierdzona, gdyż zawarto ją jeszcze przed decyzją szwajcarskiego rządu o przyłączeniu się do sankcji, nałożonych na Rosję przez Unię Europejską.

Wydane pod koniec sierpnia przez rząd w Bernie rozporządzenie zakazuje eksportowania do Rosji i na Ukrainę tak zwanych materiałów dual-use, które można wykorzystywać zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Jeden z artykułów rozporządzenie głosi, iż jego postanowienia nie dotyczą transakcji zawartych przed 27 sierpnia 2014 roku.

Rzecznik przyznał, że gdyby umowę taką chciano zawrzeć obecnie, SECO nie wyraziłby na nią zgody. Nie ujawnił, kto dostarczył Rosji wspomniane tkaniny, informując tylko, że ich nabywcą jest prywatna rosyjska firma. Dostawę zrealizowano w dwóch transzach przed końcem ubiegłego roku.

Oficjalna zgoda na eksport dotyczyła "zadrukowanej tkaniny o zmniejszonej podatności na wykrywanie". Z materiału takiego można wytwarzać płachty maskujące i specjalne mundury, czyniące żołnierzy trudno widzialnymi dla radarów i czujników podczerwieni.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~art7 16:59:43 | 2015-03-09
wstydu chyba nie maja tylko zlote monety zamiast ludzkich organów

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?