Juncker wyklucza wyjście Grecji ze strefy euro

(fot. shutterstock.com)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ponownie wykluczył opuszczenie strefy euro przez Grecję, apelując jednocześnie do jej partnerów w UE o zrozumienie, iż grecki kryzys ma wymiary dramatyczne.

 

"Komisja Europejska reprezentuje pogląd, że Grexitu (wyjścia Grecji z unii walutowej - PAP) nie będzie. Kraj ten jest i pozostanie członkiem unii walutowej" - powiedział Juncker niemieckiemu tygodnikowi "Welt am Sonntag".

 

"Nikt spośród ludzi odpowiedzialnych za politykę w Europie nie pracuje nad wyjściem Grecji ze strefy euro. Wyjście Grecji doprowadziłoby do nie dającej się naprawić utraty reputacji całej Unii Europejskiej w świecie" - zaznaczył szef KE.

 

Wezwał jednocześnie rząd w Atenach do konsekwentnego realizowania reform. "Grecja musi dotrzymać uzgodnionych z kredytodawcami reform. Jeśli rząd chce wydać więcej pieniędzy, musi to wyrównać oszczędnościami lub dodatkowymi dochodami" - podkreślił Juncker.

 

Zaapelował przy tym do państw strefy euro o większe zrozumienie dla sytuacji w Grecji, gdzie ponad jedna czwarta ludności nie otrzymuje już świadczeń socjalnych, a bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, "wystrzeliło w górę".

 

"Musimy uważać, by stosunki w Grecji jeszcze się nie pogorszyły. Tym co mnie niepokoi jest to, że nie wszyscy w Unii Europejskiej zrozumieli powagę sytuacji w Grecji" - powiedział Juncker w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".

 

20 lutego nowy rząd Grecji i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca. Władze greckie przedstawiły w następnych dniach wstępną listę reform, które zamierzają przeprowadzić. Do końca kwietnia lista ta ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja, euro

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~giovanni 15:27:21 | 2015-03-09
Ten złodziej Juncker nie zasługuje na żadne zaufanie. Juncker był luksemburskim premierem w latach 1995-2013, czyli w okresie rozkwitu tego raju dla korporacji międzynarodowych. Dzięki skomplikowanemu systemowi pożyczek między firmami zależnymi budżety krajów UE, w tym Polski, traciły setki miliardów euro. W Luksemburgu urząd skarbowy podpisywał umowy z firmami, umożliwiając im unikanie płacenia podatków w krajach rzeczywistej działalności.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 00:27:15 | 2015-03-08
To oczywiste, że z euro nikt Grecji nie wypuści, choćby miała w niej zdechnąć, bo to byłby bardzo groźny precedens dla następnych chętnych.
Z tej strefy już się nie wychodzi, nawet nogami do przodu.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook