Nigeria: zamachy bombowe, 47 zabitych

(fot. shutterstock.com)

Co najmniej 47 osób zginęło, a 50 zostało rannych w sobotę w serii zamachów bombowych w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii - podali świadkowie. To najbardziej krwawe zamachy, od kiedy islamiści z Boko Haram próbowali w styczniu zająć to miasto.

 

Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci - poinformował szef związku rybaków stanu Borno, który znajdował się na miejscu pierwszej eksplozji. Podany przez niego bilans został potwierdzony przez źródło medyczne i dowódcę lokalnej milicji.

 

Trzy ładunki eksplodowały w różnych miejscach - najpierw przy wjeździe na targ rybny Baga, potem na innym targowisku, a na końcu samochód pułapka wybuchł na przystanku autobusowym w pobliżu budynku należącego do służb bezpieczeństwa.

 

Maiduguri jest stolicą stanu Borno, bastionu ekstremistów z Boko Haram, którzy przez długi czas zamierzali uczynić z tego miasta stolicę swojego kalifatu, jaki chcieli wykroić w religijnie mieszanej Nigerii. Pod koniec stycznia rebelianci, najprawdopodobniej należący do Boko Haram, próbowali zająć miasto, ale zostali odparci w wyniku walk, w których zginęło ponad 100 ludzi.

 

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii. Nigeryjski prezydent Goodluck Jonathan, który 28 marca zamierza ubiegać się o reelekcję, był krytykowany za nieudolność w walce z rebeliantami. Z powodów bezpieczeństwa głosowanie przesunięto o sześć tygodni - z początkowego terminu 14 lutego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?