Moskwa i Berlin chcą tysiąca obserwatorów

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Frank-Walter Steinmeier i Siergiej Ławrow wezwali w piątek do zwiększenia do tysiąca liczby obserwatorów OBWE przebywających na Ukrainie - podało rosyjskie MSZ. Obecnie na Ukrainie przebywa 452 obserwatorów OBWE.

 

Jak podaje MSZ w Moskwie, podczas rozmowy telefonicznej Ławrow i Steinmeier "opowiedzieli się za rozszerzeniem misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i jej wzmocnieniem do tysiąca obserwatorów", by mogli oni "skutecznie kontrolować" przestrzeganie zawieszenia broni w walkach pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. Mandat obecnej misji wygasa 23 marca.

 

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji mówili też o potrzebie lepszego zabezpieczenia technicznego i finansowego misji.

 

Kilka godzin wcześniej sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier ubolewał nad tym, że obserwatorom nadal uniemożliwia się nadzorowanie kruchego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Obowiązuje ono od 15 lutego.

 

Porozumienie o zawieszeniu broni wynegocjowano 12 lutego w Mińsku. Ustalenia z Mińska przewidywały również wycofanie przez strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia.

 

Obserwatorzy, którzy powinni monitorować wycofywanie broni ciężkiej, "mają ograniczone możliwości poruszania się" - powiedział w rozmowie z agencją AFP Zannier. Wypowiadał się w Rydze, gdzie trwa nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw UE.

 

"Są tereny, na które nie możemy dotrzeć" - dodał. AFP podaje, że Zannier przedstawi ministrom spraw zagranicznych raport w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

 

Po przybyciu do Rygi hiszpański minister Jose Manuel Garcia Margallo powiedział, że zdaniem jego kraju "to nie jest czas, by dokonywać przeglądu" unijnych sankcji przeciwko Rosji. "Nie miałoby sensu zwiększanie lub redukowanie sankcji, dopóki nie zmieni się sytuacja" w terenie - dodał. Zdaniem Margallo obecnie priorytetem jest to, by obie strony przestrzegały porozumień pokojowych z Mińska.

 

Niechęć wobec przedłużania sankcji wyraziła też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. "Teraz trzeba koncentrować wysiłki na wprowadzaniu w życie porozumień z Mińska" - powiedziała. Na wschodzie "tendencja jest pozytywna, nawet jeśli nie jest idealnie" - oświadczyła. Jednak zdaniem Mogherini nowe sankcje wobec Moskwy są możliwe, jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem.

 

Do przedłużenia sankcji wobec Rosji przynajmniej do końca roku wezwał szef litewskiej dyplomacji Linas Antanas Linkeviczius. Zaapelował również o dostarczenie Ukrainie broni. Wyraził nadzieję, że Europejczycy pozostaną zjednoczeni i nadal będą izolować Rosję.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.83

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gimzaj 17:58:53 | 2015-03-06
Przeczytałem notkę pobieżnie - chęć strony rosyjskiej do zwiększenia liczby obserwatorów wydała mi się zaskakująca, toteż już z uwagą sprawdziłem źródło informacji. Jest nią rosyjskie MSZ, dlatego wszystko się wyjaśniło. Informacje podawane przez rosyjskie MSZ to przede wszystkim propaganda na wewnętrzny użytek, więc nie należy się spodziewać, że rosja będzie rzeczywiście sprzyjać obecności OBWE na Ukrainie, a już na pewno w Donbasie. 

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?