Ukraina: administracje wojskowo-cywilne

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał w czwartek dekret, którym polecił powołanie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie kraju tzw. administracji wojskowo-cywilnych.

 

Dotyczy to terenów znajdujących się pod kontrolą ukraińskich władz, jednak będących w bezpośrednim sąsiedztwie ziem opanowanych przez prorosyjskich separatystów i w strefie walk z ich oddziałami.

 

W dekrecie polecono szefom donieckiej i ługańskiej administracji obwodowej sporządzenie w ciągu trzech dni listy stanowisk, które zamiast cywilów mogą zajmować wojskowi. Chodzi o funkcje w administracji państwowej od szczebla obwodowego aż do poziomu rejonu, czyli odpowiednika powiatu.

 

26 lutego prezydent podpisał ustawę o administracjach wojskowo-cywilnych, którą wcześniej przyjął parlament.

 

Zgodnie z tym dokumentem administracje te powoływane są na jeden rok m.in. w celu "zapewnienia przestrzegania zapisów konstytucji i praw Ukrainy", bezpieczeństwa obywateli, normalizacji warunków życiowych i przeciwdziałania dywersji oraz aktom terrorystycznym.

 

Mówi się w nim także o zapobieganiu katastrofie humanitarnej na terytoriach, gdzie prowadzona jest operacja przeciwko separatystom.

 

W związku z trwającym na wschodniej Ukrainie konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami rząd w Kijowie zdecydował pod koniec stycznia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach donieckim i ługańskim. Ogłosił wówczas także stan podwyższonej gotowości na terytorium całego kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook