Nadija Sawczenko złagodziła protest głodowy

(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która od 83 dni prowadzi głodówkę w areszcie w Moskwie, w czwartek złagodziła protest - za radą lekarzy zgodziła się pić bulion drobiowy.

 

Poinformowała o tym Federalna Służba Więzienna (FSIN). Wiadomość potwierdził jeden z obrońców pilotki Mark Fejgin.

 

Adwokat na swoim profilu na Twitterze opublikował fotokopię listu Sawczenko, w którym ta zawiadamia o swojej decyzji. "Uczę się zmieniać taktykę. Fizycznie czuję się trochę parszywie, ale nie na tyle, aby od razu umierać. Dlatego przez jakiś czas będę piła bulion. Po to by - jeśli mam żyć - to latać, jeśli mam umrzeć - to zdrowa, a jeśli walczyć - to by mieć siły!" - napisała.

 

We wtorek Fejgin przekazał, że pilotka obiecała, iż przerwie strajk głodowy, jeśli nastąpi poważne pogorszenie jej stanu zdrowia.

 

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża 33-letnią Sawczenko o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Ta nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

 

W poniedziałek prezydent Petro Poroszenko przyznał Sawczenko tytuł Bohatera Ukrainy. Wyraził także nadzieję, że Sawczenko wkrótce odzyska wolność.

 

Według adwokatów lotniczki niemieccy lekarze, którzy zbadali ją przed kilkoma dniami w Moskwie, ocenili, że wkrótce głodówka Sawczenko może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej organizmie lub nawet do śmierci. Jeden z obrońców, Mykoła Połozow, powiedział w radiu Echo Moskwy, że punkt krytyczny nastąpi w dniach 6-8 marca. "Po tej dacie nie będzie już mogła powrócić do normalnego życia: albo zostanie inwalidką, albo doprowadzi to do jej śmierci" - zaznaczył.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?