Ukraina zwiększy liczebność swoich sił zbrojnych

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek projekt ustawy w sprawie zwiększenia liczebności ukraińskich sił zbrojnych o ponad jedną trzecią, do 250 tys. ludzi, w tym 204 tys. żołnierzy. Obecnie wojsko ukraińskie to około 180 tys. żołnierzy.

 

Ustawę przyjęto większością 270 głosów, znacznie powyżej wymaganego pułapu wynoszącego 226 głosów. Dokument zostanie teraz przekazany do podpisu prezydentowi Petrowi Poroszence, który zaproponował zwiększenie liczebności wojska.

 

W poniedziałek Poroszenko wniósł projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy, która w czwartek zaakceptowała propozycję prezydenta. Konieczność wzrostu liczebności uzasadniono "zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego w strefie militarnej, które mają charakter długoterminowy".

 

W drugiej połowie stycznia premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ze względu na wagę propozycji rządowej w tej samej sprawie prosił parlament o pilne jej rozpatrzenie. Przypomniał wówczas, że w budżecie na 2015 rok na potrzeby wojska i bezpieczeństwa kraju wydzielono 5,2 proc. PKB, czyli 90 mld hrywien (ponad 21 mld złotych).

 

20 stycznia na Ukrainie rozpoczął się pierwszy w tym roku etap mobilizacji do wojska, który miał potrwać 90 dni i objąć na początku ok. 50 tysięcy osób. Ogółem w 2015 roku do Sił Zbrojnych Ukrainy zostanie powołanych ponad 100 tysięcy ludzi.

 

W ramach drugiego etapu mobilizacji, który zostanie przeprowadzony od kwietnia do czerwca, do wojska zostanie powołanych 13,5 tys. osób. Ostatnia fala mobilizacji - od lipca do września - obejmie 40 tys. osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~yerti 18:57:34 | 2015-03-05
Ukrainie potrzeba mądrych i roztropnych przywódców oraz pracy i chleba a nie broni. Zdruzgotany kraj potrzebuje odbudowy a nie kontynuowania bratobójczej wojny.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 13:17:47 | 2015-03-05
Smutna konieczność.
Dobrze że nas NA RAZIE to nie dotyczy!

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook