"Zuchwałe zabójstwo Niemcowa to hańba"

(fot. EPA/SERGEI KARPUKHIN)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zażądał w środę od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, by chroniło Rosję przed taką - jak to ujął - hańbą i tragedią, jak zuchwałe zabójstwo opozycjonisty Borysa Niemcowa.

 

Putin sformułował to żądanie na dorocznym rozszerzonym Kolegium MSW, które zebrało się w Moskwie. W naradzie tej uczestniczyli też m.in. przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentina Matwijenko, prezes Sądu Najwyższego Wiaczesław Lebiediew, prokurator generalny Jurij Czajka, szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow i minister obrony Siergiej Szojgu.

 

"Z największą uwagą należy podchodzić do przestępstw o dużym oddźwięku społecznym, w tym mających podtekst polityczny. Trzeba wreszcie ochronić Rosję przed taką hańbą i tragedią, jak ta, którą niedawno przeżyliśmy i obserwowaliśmy" - oświadczył prezydent, dodając, że ma na myśli ubiegłotygodniowe "zuchwałe zabójstwo Borysa Niemcowa w samym centrum stolicy".

 

Putin podkreślił, że organy ścigania powinny natychmiast reagować na wszelkie sygnały o przygotowywanych akcjach ekstremistów, których celem jest uderzenie w podstawy konstytucyjne państwa. Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza środowisk młodzieżowych.

 

Prezydent oznajmił, iż jest poważnie zaniepokojony 15-procentowym wzrostem liczby przestępstw o charakterze ekstremistycznym. "Ekstremiści zatruwają społeczeństwo jadem wojującego nacjonalizmu, nietolerancji i agresji" - powiedział. "Do czego może to doprowadzić, dobrze wiemy na przykładzie sąsiedniej Ukrainy" - dodał.

 

Putin skonstatował, że "działania ekstremistów stają się coraz bardziej wyrafinowane". "Stykamy się z próbami wykorzystywania tzw. kolorowych technologii - od organizowania nielegalnych akcji ulicznych po otwarte propagowanie wrogości na portalach społecznościowych" - powiedział. Według Putina "cel jest jasny - sprowokować konflikt wewnętrzny, uderzyć w podstawy konstytucyjne państwa, w suwerenność Rosji".

 

Wcześniej szef FSB Aleksandr Bortnikow oświadczył, że w sprawie zabójstwa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej, jest kilku podejrzanych.

"Podejrzani są zawsze" - powiedział Bortnikow pytany przez dziennikarzy czy są tacy w sprawie Niemcowa.

 

55-letni Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem przed murem Kremla, nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 14:40:02 | 2015-03-04
Piękne zdjęcie - "szczera twarz Słowianina, który kłamie"

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jazmig_klon 13:48:37 | 2015-03-04
Wszystko się wydało! Jak dziś podał serwis "Wrjednja Novosti", za zabójstwo Niemcowa odpowiedzialna jest tajna ukraińska faszystowska organizacja paramilitarna "OUN Gimzaj". Batjuszka Putin teraz uderzy w tych strasznych młodocianych ekstremistów i zabierze im internet i komórki i zakaże chodziś do szkoły i zamknie na oddziale psychiatrycznym! Jak najlepszy ojciec - on naprawdę chce dla nich jak najlepiej!

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:03:58 | 2015-03-04
Podpalenie Reichstagu a działania 'aby uchronić  Rosję...'

28 lutego Rząd Rzeszy przyjął a Prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg wydał w trybie art. 48 konstytucji Republiki Weimarskiej dekret: Zum Schutz von Volk und Staat (pol. „O ochronie narodu i państwa”), który zawieszał „czasowo” prawa obywatelskie (niem. Grundrechte) gwarantowane przez konstytucję weimarską z 1919.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mia 12:46:41 | 2015-03-04
Ale zdjęcie putina dobrane cudownie do tragedii....

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 12:30:52 | 2015-03-04
Jestem ogromnie zdziwiony umieszczaniem propagandowych wpisów z Kremla! Szanowni Redaktorzy! Możecie nam tego oszczedzić. Czemu to służy?

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 12:09:56 | 2015-03-04
   Co  z zabójcami  Mychajły  Czeczetowa,  który  zginął  cztery  dni  temu  "śmiercią  samobójczą"  w  Kijowie?  Ostatnie  słowa, jakie powiedział przed  śmiercią    " Panowie, proszę,  nie  wyrzucajcie  mnie!"  .  "Wypadł"  z  okna  swojego  mieszkania  na  17 piętrze. 

 Czy  Poroszenko  zachowa  sie  jak  Pan  Prezydent Putin, zorganizuje uroczystości  pogrzebowe  z  udziałem  zagranicznych  gości?

Oceń 2 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?