Władze potwierdzają śmierć jednego górnika

Władze Ukrainy oficjalnie potwierdziły dotychczas śmierć jednego górnika, który zginął w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla im. Zasiadki w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na wschodzie kraju. Los ponad 30 górników jest nieznany.

 

Wiadomość tę podała w środę przed południem lojalna wobec Kijowa doniecka administracja obwodowa z siedzibą w Kramatorsku. Prezydent Petro Poroszenko zażądał, by do kopalni dopuszczono ukraińskich ratowników górniczych.

 

"Według danych operacyjnych o godzinie 11 (godz. 10 w Polsce) jest jedna ofiara śmiertelna" - ogłoszono na Twitterze donieckiej administracji. Na jej oficjalnej stronie internetowej poinformowano, że los 32 górników pozostaje nieznany. W momencie eksplozji pod ziemią znajdowało się 230 osób. Rannych zostało 16 osób.

 

Taką samą liczbę ofiar podał przewodniczący parlamentu w Kijowie Wołodymyr Hrojsman, który wcześniej mówił o 32 zabitych. Następnie uściślił, że 32 to zaginieni, zaś śmierć poniosła tylko jedna osoba.

 

W godzinach porannych szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołynec mówił PAP, że do wybuchu doszło o godz. 5.20 (godz. 4.20 w Polsce).

 

Ukraińskie kopalnie ze względu na dużą koncentrację metanu należą do najniebezpieczniejszych na świecie; z reguły są one niedoinwestowane i oszczędzają na systemach bezpieczeństwa. Co roku ginie tam ponad 300 osób.

 

W ostatnim dziesięcioleciu w kopalni im. Zasiadki doszło do trzech dużych katastrof. We wrześniu 2006 roku w wyniku eksplozji metanu zginęło tam 13 górników, a 62 zostało rannych. W listopadzie 2007 roku w podobnej katastrofie zginęło 101 osób.

 

W grudniu 2009 roku w kopalni im. Zasiadki nastąpiła seria wybuchów, która trwała dwa tygodnie i zabiła 106 górników. Ratownicy górniczy zalali wówczas wodą sztolnie, gdzie dochodziło do eksplozji. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:32:26 | 2015-03-04
 wieczny odpoczynek...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beria 09:23:56 | 2015-03-04
Tawariszcz Jazmig, Tawariszcz Bus Stop!
Przepuściliście takiego newsa, taką okazję oplucia Ukrainy! A gdzie tekst o paskudnych, brudnych faszystowskich ukraińskich górnikach przodowych??
Nie charaszo!!!

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?