"FT": rosyjska kultura politycznej przemocy

(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Śmierć Borysa Niemcowa stanowi poważny cios dla rosyjskiej opozycji i pokazuje, że w kraju panuje kultura politycznej przemocy - ocenia w poniedziałek "Financial Times" przypominając o kampanii nienawiści prowadzonej wobec tego polityka.

 

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Niemcow krytykował rosyjskie władze za ich zaangażowanie w wojnę na wschodzie Ukrainy. W związku z tą aktywnością stał się celem ataków państwowych mediów, które oskarżały go o działania na szkodę państwa. Na ulicach Moskwy pojawiły się także plakaty z jego wizerunkiem i napisem "piąta kolumna".

 

"Ta psychoza wojenna promowana przez Kreml doprowadziła do obudzenia ultranacjonalistycznych demonów znanych z rosyjskiej przeszłości. Niemcow był zdumiony, że Zachód nie próbuje nałożyć sankcji na tych spośród propagandzistów Kremla, którzy są odpowiedzialni za podsycanie kultury nienawiści" - podkreśla "FT".

 

Dziennik przypomina, że w ostatnim wywiadzie Niemcowa dla "FT" polityk z żalem przyznawał, że w ostatnich latach opozycja w Rosji została zepchnięta na margines życia politycznego. Dlatego działania w tak trudnych warunkach "FT" uznał za heroiczne i niespotykane.

 

Podsumowując dziennik zwraca uwagę, że w czasie poważnego konfliktu na wschodzie Ukrainy Zachód może ulec pokusie całkowitego odizolowania Rosji od świata zewnętrznego. "Jednak takie posunięcie byłoby ciosem dla dziedzictwa Niemcowa i pozostałych w tym kraju działaczy opozycyjnych".

 

"Tak jak w czasach sowieckich, rosyjscy dysydenci spoglądają na zachodnie demokracje jak na źródło nadziei. Nakładając sankcje na reżim Zachód, w miarę możliwości, powinien unikać uderzania w naród rosyjski" - podkreśla dziennik.

 

Do zabójstwa Niemcowa doszło 27 lutego około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiliewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego w stolicy Rosji. Opozycyjni politycy nie mają wątpliwości, że jest to mord polityczny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.11

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pollack 17:20:11 | 2015-03-02
Założyłbym się, że "niezależni" śledczy Federacji wykryją, że powodem tego morderstwa była uroda jego dziewczyny, zazdrość jakiegoś odtrąconego pana (którego ona nigdy nie widziała na oczy), kolor okularów Niemcowa, albo coś równie odlecianego. We krwi Niemcowa zapewne odnajdą alkohol i nie tylko alkohol, a na jego koncie pieniądze przelane przez nie-wiadomo-kogo. Pewnie będzie to coś w stylu dochodzenia MAK w sprawie naszego samolotu. Rosja to nawet nie Azja, bo choćby Chiny są bardziej cywilizowane.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 12:55:35 | 2015-03-02
  zachodnia  kultura : porno-homo- róbta-co-chceta
  Obłudnicy  z  belką  w oku

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?