Tomaszewski nie będzie merem Wilna

(fot. Mr-Script [LT] / Foter / CC BY-NC-SA)

Obecny mer Wilna Arturas Zuokas oraz Remigijus Szimaszius z Litewskiego Ruchu Liberałów zmierzą się w drugiej turze wyborów mera stolicy Litwy. O to stanowisko ubiegał się także przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemar Tomaszewski.

 

Jak poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza, w niedzielnym głosowaniu Szimaszius uzyskał prawie 34 proc. głosów, a Zuokas, zajmujący stanowisko mera od 10 lat - nieco ponad 18 proc. Liderem przedwyborczych sondaży był dotychczasowy mer.

 

Dogrywka odbędzie się za dwa tygodnie.

 

W niedzielę merowie rejonów i miast po raz pierwszy byli wyłaniani na Litwie w wyborach bezpośrednich. Do tej pory merów wybierały rady samorządowe.

 

AWPL w koalicji z Aliansem Rosjan (AR) wystawiła około 500 kandydatów w 13 samorządach Litwy, a w dziesięciu ubiegała się o stanowisko mera. W poprzednich wyborach, przed czterema laty, AWPL startowała w 11 samorządach z 400 kandydatami.

 

Hasło wyborcze AWPL "Jednością silni", od lat wskazujące na konsolidację polskich organizacji społecznych na Litwie na rzecz wspólnego zwycięstwa, tym razem zostało rozszerzone o pojęcie konsolidacji wszystkich mniejszości narodowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook