Putin: zabójcy Niemcowa muszą ponieść karę

Starszy mężczyzna z koszulką z napisem "Putin musi umrzeć" w miejscu gdzie są składane kwiaty ku pamięci zastrzelonego Borysa Niemcowa. (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapewnił w sobotę, że uczynione zostanie wszystko, aby zabójcy Borysa Niemcowa ponieśli zasłużoną karę. Ocenił też, że zamordowany polityk "zostawił swój ślad w historii Rosji".

 

"Uczynione zostanie wszystko, aby organizatorzy oraz wykonawcy podłego i cynicznego mordu ponieśli zasłużoną karę" - napisał prezydent FR w telegramie z kondolencjami skierowanym na ręce matki Niemcowa, Diny Ejdman. "Borys Niemcow pozostawił swój ślad w historii Rosji, w polityce i życiu społecznym" - podkreślił.

 

Putin zauważył, że Niemcow "zajmował ważne urzędy w trudnym dla Rosji, przejściowym okresie". "Zawsze bezpośrednio i uczciwie prezentował swoje stanowisko, bronił swoich poglądów" - wskazał prezydent Rosji.

 

Telegram z kondolencjami rodzinie i bliskim Niemcowa przesłał też premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Określił on zamordowanego jako "jednego z najbardziej utalentowanych polityków okresu demokratycznych przeobrażeń w Rosji".

 

"Do samego końca pozostał wybitną osobowością, pryncypialnym człowiekiem. Działał otwarcie, konsekwentnie i zawsze pozostawał wierny swoim poglądom. Takim pozostanie w naszej pamięci" - oświadczył Miedwiediew. Szef rządu Rosji wyznał, że jest "wstrząśnięty brutalnym, cynicznym mordem na Borysie Jefimowiczu Niemcowie".

 

Do zabójstwa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, doszło w piątek około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Oddano do niego co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców nie schwytano.

 

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow przekazał w nocy z piątku na sobotę, że Putin ocenił, iż "to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i że ma ono wyjątkowo prowokacyjny charakter".

 

55-letni Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

 

Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.

 

W latach 90. był gubernatorem Niżnego Nowogrodu, 400 km na wschód od Moskwy, a potem wicepremierem. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swojego następcę. Do historii Rosji przejdzie jako współautor wolnorynkowych reform po krachu systemu komunistycznego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~moskwa 20:21:10 | 2015-02-28
Sensacja! Jest już zatrzymany zleceniodawca zabójstwa Borysa Niemcowa!
http://arturprosty.blogspot.com/2015/02/sensacja-jest-juz-zatrzymany.html

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Rzymianin 19:30:16 | 2015-02-28
is fecit, cui prodest 
ten uczynił, czyja korzyść

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ala 19:12:51 | 2015-02-28
na koszulce ma napisane "Putin musi zdechnąć"

Oceń 5 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook