Zatrzymano 8 hiszpańskich separatystów

(fot. PAP/EPA/LUCA PIERGIOVANNI)

Hiszpańska policja zatrzymała w piątek rano osiem osób oskarżonych o walkę w Donbasie na wschodzie Ukrainy w szeregach prorosyjskich separatystów - poinformowały hiszpańskie władze i źródła związane ze śledztwem, cytowane przez agencje AFP.

 

Jak podało hiszpańskie MSW, do aresztowań i rewizji doszło jednocześnie w sześciu różnych regionach Hiszpanii: Asturii, Nawarze, Katalonii, Estremadurze, w regionie Madrytu i Murcji.

 

- Mężczyźni ci zostali zatrzymani po wzięciu udziału w konflikcie w regionie Donbasu i w związku z tym są oskarżeni o różne przestępstwa - podał resort w komunikacie.

 

Podejrzewa się ich "o posiadanie broni", "współpracę lub współudział w zabójstwie" i "naruszenie neutralności" państwa hiszpańskiego wobec konfliktu na Ukrainie - poinformowano.

 

Według źródeł związanych ze śledztwem chodzi o osoby o "prorosyjskich" sympatiach i poglądach "skrajnie lewicowych", inspirujących się działalnością Brygad Międzynarodowych walczących z siłami generała Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Te składające się z zagranicznych ochotników formacje zbrojne liczyły do 35 tysięcy bojowników. Tworzyli je przede wszystkim antyfaszyści, komuniści (ok. 60 proc.) i socjaliści, odpowiadając na apel Komunistycznej Partii Hiszpanii.

 

Na jednej ze stron internetowych, do których dotarła AFP, pojawił się apel, aby zaciągać się na front ukraiński, by walczyć z - jak to ujęto - "rakiem faszyzmu, który opanował Ukrainę".

 

Trwający od dziesięciu miesięcy konflikt między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonął 5800 ofiar śmiertelnych.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pollack 22:21:05 | 2015-02-27
Faszyzmem nazywa się zdaje się wszystko, co stoi naprzeciw interesom ZSRR i kontynuatora w jego zbrodniach.

Oceń 3 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?