Rosja: wysyłanie instruktorów grozi eskalacją

(fot. EPA/LUCA PIERGIOVANNI)

Ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko ostrzegł w czwartek, że wysłanie przez niektóre kraje instruktorów wojskowych na Ukrainę nie będzie sprzyjać realizacji porozumień mińskich i doprowadzi do zaostrzenia sytuacji.

 

Gruszko powiedział to w rozmowie z agencją Interfax, według której chodzi m.in. o Wielką Brytanię i Polskę.

 

"Podejmowanie przez niektóre kraje działań mających na celu udzielenie pomocy wojskowej ewidentnie przeczy duchowi i zapisom mińskich porozumień zmierzających do przeniesienia sytuacji do nurtu długofalowego uregulowania politycznego i może tylko zagrozić jej dalszym zaostrzeniem" - oznajmił stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Sojuszu Północnoatlantyckim.

 

Interfax przypomniał, że poprzedniego dnia Londyn poinformował o planach skierowania na Ukrainę 75 instruktorów wojskowych. Rosyjska agencja podała, że także Polska wyraziła zamiar wysłania na Ukrainę do 100 instruktorów wojskowych.

 

Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak, pytany w czwartek w Pradze o plany szkolenia ukraińskich wojskowych, powiedział, że taki program jest przygotowywany w NATO od miesięcy. Dodał, że "w marcu będziemy decydować, czy nasi instruktorzy pojadą szkolić ukraińskich podoficerów". Podkreślił, że współpraca z Ukrainą zaczęła się już przed rosyjską agresją.

 

"Ukraina od lat była partnerem NATO i ta brygada wspólna to projekt z roku 2009, największy projekt partnerski w ramach NATO, jeśli chodzi o uczelnie, trwa od półtora roku" - przypomniał wicepremier.

 

"Chcemy przygotować do stu instruktorów, żeby byli gotowi. Ilu ich fizycznie i w jakim czasie pojedzie, to będzie przedmiotem uzgodnień ze stroną ukraińską i potem szczegółowych decyzji" - powiedział dziennikarzom Siemoniak po powrocie z Pragi.

 

Czeski minister obrony Martin Stropnicky wskazał, że "inicjatywa szkolenia (ukraińskich) podoficerów jest częścią aktywności kilku państw sojuszniczych, które ze zrozumiałych przyczyn starają się wesprzeć Ukrainę". Poprosił zarazem, by nie oczekiwać od niego podania konkretnych liczb i dat.

 

Wspomóż Nas
Tagi: rosja, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~vard 06:09:55 | 2015-02-27
A wysyłanie rosyjskich żołnierzy, czołgów itd. nie grozi eskalacją... Zawsze ciekawa jest filozofia Kalego. Kali ukraść to dobrze ;-)

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 01:30:50 | 2015-02-27
Wysyłanie wojskowych "instruktorów" to stary sowiecki numer.
Dzisiaj te metody przejmuje Zachód coraz bardziej upodabniający się w swoich działaniach do dawnych Sowietów.

.

Oceń 4 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 22:54:12 | 2015-02-26
Zapytajmy Rosję o zgodę na wysyłanie Ukrainie pomocy humanitarnej. Bo może to grozi eskalacją?

Oceń 6 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook