Merkel: Niemcy i UE będą wspierać Mołdawię

(fot. EPA/BERND VON JUTRCZENKA)

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w czwartek, że Niemcy będą nadal wspierać Mołdawię jako "bliskiego partnera". Po rozmowie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w Berlinie wyraziła zrozumienie dla postulatu Bukaresztu ws. zwiększenia obecności NATO.

 

"Mamy nadzieję, że nie" - odpowiedziała Merkel na pytanie rumuńskiego dziennikarza, czy w Mołdawii może dojść do destabilizacji i konfliktu podobnego do kryzysu we wschodniej Ukrainie. Jak zaznaczyła, obecnie koncentruje się na utrzymaniu "przez dłuższy czas" rozejmu na Ukrainie i realizacji umowy z Mińska z września zeszłego roku.

 

Podkreśliła, że Niemcy od wielu lat angażują się na rzecz rozwiązania "zamrożonego konfliktu" w Naddniestrzu. "Nie wolno zapomnieć, że ten konflikt istnieje. Międzynarodowe wysiłki jak dotąd nie przyniosły rozwiązania" - powiedziała Merkel. "Musimy dalej działać. Sytuacja w Mołdawii nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli" - dodała.

 

Iohannis zgodził się z oceną Merkel, zaznaczając, że obecnie "nie ma oznak, że sytuacja w Mołdawii rozwija się w takim kierunku (jak na Ukrainie)". Podkreślił, że cała Europa zainteresowana jest rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie. Prezydent Rumunii powiedział, że podczas niedawnej wizyty w Mołdawii radził tamtejszym politykom, by próbowali doprowadzić do poprawy sytuacji w Naddniestrzu w negocjacjach w formacie 5+2. W negocjacjach w tym formacie uczestniczą: Rosja, Ukraina, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), USA i Unia Europejska oraz Naddniestrze i Mołdawia.

 

Merkel przypomniała, że Mołdawia jest uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego. UE podpisała z tym krajem umowę stowarzyszeniową, która obecnie czeka na ratyfikację przez niemiecki parlament. "Podejmujemy wiele działań, które pokazują, że Mołdawia jest naszym bliskim partnerem" - powiedziała niemiecka kanclerz.

 

Naddniestrze to separatystyczny obszar na terytorium Mołdawii, zamieszkany przez ludność rosyjskojęzyczną. Kiszyniów utracił nad nim kontrolę w latach 90.; stacjonuje tam około 1,5 tys. żołnierzy rosyjskich. Szef rosyjskiego MSZ groził na jesieni Mołdawii, że jeżeli jej władze zmienią swój dotychczasowy status państwa pozostającego poza blokami wojskowo-politycznymi, to Naddniestrze będzie miało prawo do samodzielnej decyzji w sprawie swojej przyszłości.

 

Sondaże wykazują silne podziały w społeczeństwie prawie 4-milionowej Mołdawii. 40 procent mieszkańców opowiada się za dalszą integracją z UE. Niemal tyle samo popiera przyłączenie się kraju do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

 

Po rozmowie z Iohannisem Merkel powiedziała, że rozumie stanowisko Rumunii, która jako członek NATO uważa, że jest na "wysuniętej strategicznej placówce". Przypomniała, że jesienny szczyt NATO podjął decyzje wzmacniające bezpieczeństwo nie tylko Polski i państw bałtyckich, lecz także Rumunii.

 

Odnosząc się do sytuacji mniejszości węgierskiej w Rumunii, Iohannis zauważył, że zainteresowanie władz węgierskich tą mniejszością jest "niezwykle duże". "Nie czujemy się tym zagrożeni, ale uważnie przyglądamy się, gdy nasz sąsiad wykazuje tak wielkie zainteresowanie" - dodał rumuński polityk. Zaznaczył, że węgierska mniejszość w Rumunii ma swoich politycznych przedstawicieli. "W Rumunii nie istnieje problem Węgrów" - podkreślił prezydent, który pochodzi z mniejszości niemieckiej w Rumunii. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: mołdawia, niemcy

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook