Ukraina wycofuje ciężkie uzbrojenie z Donbasu

(fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Strona ukraińska rozpoczyna w czwartek pierwszy etap wycofywania ciężkiego uzbrojenia z linii walk w Donbasie - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Dodano, że grafik może zostać skorygowany w przypadku prób ataków ze strony separatystów.

 

"Wypełniając porozumienia osiągnięte w Mińsku 12 lutego, Ukraina rozpoczyna dziś wycofywanie dział o kalibrze 100 mm z linii walk. Ten pierwszy krok do wycofania ciężkiego uzbrojenia będzie monitorowany i weryfikowany przez OBWE" - głosi oświadczenie Sztabu Generalnego, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Przy tym strona ukraińska domaga się całkowitego przerwania ognia i pilnego wypełnienia umów mińskich przez wszystkich, którzy je podpisali. "W przypadku prób ofensywy, grafik wycofywania ciężkiego sprzętu zostanie skorygowany. Wojska ukraińskie pozostają w pełnej gotowości do obrony kraju" - podkreślono w Sztabie Generalnym.

 

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego; został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej; obie strony konfliktu miały opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk.

 

Obie strony zobowiązały się do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR "Tornado-S", "Uragan", "Smiercz" i systemów rakietowych "Toczka" ("Toczka U").

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook