Jesteśmy gotowi na kompromis w sprawie gazu

(fot. Thawt Hawthje / Foter / CC BY)

Gazprom jest gotów wyłączyć z rozmów z Ukrainą na temat gazu dostawy tego surowca dla Donbasu - oświadczył w czwartek rzecznik rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow. Dodał, że Naftohaz Ukrainy musi do końca tygodnia opłacić marcowe dostawy.

 

Przedstawiciel Gazpromu przyznał, że między Gazpromem a Naftohazem trwa intensywna wymiana listów i że w liście ze środy Naftohaz potwierdził, że ma jeszcze prawo odebrać w lutym 206 mln metrów sześciennych opłaconego gazu.

 

"Jesteśmy gotowi w chwili obecnej wyłączyć z naszych rozmów dostawy naszego gazu dla Donbasu. I jesteśmy gotowi dostarczyć zamówione przez Naftohaz ilości do wskazanych punktów" - powiedział Kuprijanow.

 

Podkreślił, że jeśli do końca tygodnia władze w Kijowie nie wniosą przedpłat za marzec, dostawy dla Ukrainy ustaną.

 

Oświadczenie Kuprijanowa w telewizji Rossija 24 to, jak pisze agencja Associated Press, echo środowej wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który wyraził nadzieję, że w kwestii dostaw gazu na Ukrainę nie trzeba będzie sięgać po ostateczne środki. Zastrzegł jednak, że Rosja może przerwać dostawy, jeśli Kijów przestanie płacić. Przestrzegł też, że może to "stworzyć problem" z tranzytem do UE.

 

Napięcie między Rosją a Ukrainą wzrosło, gdy w ubiegłym tygodniu koncern Gazprom rozpoczął dostawy gazu bezpośrednio do regionów na wschodniej Ukrainie kontrolowanych przez separatystów. Naftohaz odmówił płacenia za ten gaz, argumentując, że nie jest w stanie weryfikować podawanych przez rosyjski koncern danych o wielkości dostaw na tereny kontrolowane przez separatystów.

 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Rosja to państwo bandyckie 15:06:25 | 2015-02-26
Dobrze że Ruscy nie każą płacić Ukrainie za gaz dostarczany na Krym.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?