Ławrow: Kerry i Tusk nie wspierają porozumień

(fot. PAP/EPA/REMY DE LA MAUVINIERE / POOL)

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zarzucił w czwartek sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu i przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że nie chcą realizacji porozumień mińskich w sprawie zażegnania konfliktu na Ukrainie.

 

Ławrow oświadczył na konferencji prasowej w Moskwie, że Kerry i Tusk, grożąc Rosji nowymi sankcjami, "próbują potęgować histeryczne nastroje, odciągając uwagę od konieczności wypełnienia porozumień mińskich".

 

"Wszystkie wezwania do potępienia pospolitego ruszenia (tj. prorosyjskich separatystów - PAP) i Rosji za zerwanie rozejmu (w Donbasie) mają tylko jeden cel - niedopuszczenie do przejścia sytuacji w nurt politycznego uregulowania, w nurt dialogu między Kijowem i wschodem Ukrainy, dialogu równoprawnego i ukierunkowanego na reformę konstytucyjną" - powiedział.

 

"Jeśli zaś chodzi o wypowiedzi zachodnich działaczy, m.in. Johna Kerry'ego i Donalda Tuska, którzy grozili nowymi sankcjami, to - jak sądzę, wszystko ma bardzo proste wytłumaczenie: próbują potęgować histeryczne nastroje, odciągając uwagę od konieczności wypełnienia porozumień mińskich" - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji.

 

Ławrow dodał, że "za takimi apelami kryje się niechęć tych działaczy z odpowiednich państw i organizacji, USA i Unii Europejskiej, do zabiegania o to, co uzgodniono w Mińsku 12 lutego".

 

Jako nierealistyczne szef MSZ Rosji określił warunki, od spełnienia których Kijów uzależnia rozpoczęcie wycofania ciężkiego uzbrojenia z linii styczności w Donbasie.

 

Rosyjski minister oświadczył, że USA i UE wysuwają "śmiechu warte żądania, które w pełni powielają punkt widzenia władz w Kijowie". "A te oświadczyły, że zaczną wycofywać ciężkie uzbrojenie tylko po tym, jak przez dobę lub dwie będzie panowała cisza, nie będzie żadnych strzałów" - powiedział, dodając, że "wszyscy doskonale rozumieją, iż nie ma idealnych rozejmów, idealnego wstrzymania ognia".

 

Ławrow również zauważył, że misja OBWE na Ukrainie odnotowała, iż strzały w Donbasie słychać rzadziej niż dotychczas. "Rozejm przynosi rezultaty" - skonstatował i dodał, że "w interesie tych, którzy chcą storpedować miński proces pokojowy, leży kreowanie przeciwnego wrażenia - że rozejm nie funkcjonuje".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mike 17:53:25 | 2015-03-05
Ławrow, ale przekrecasz kota ogonem. To od ciebie wszystko zalezy. Jesli wypelnisz porozumienia z Minska to nie bedzie sankcji.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tuhaj-bej 10:50:32 | 2015-02-26
 Hej  Bohunie  ,  ty już  zgubiłeś  Mariupol? 

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Witold 09:58:15 | 2015-02-26
Dawno temu w centrum miasta zaczepiło mnie trzech wyrostków. Najstarszy zaczął od tego, że walnął mnie z tzw główki krzycząc na całą ulicę 'dlaczego bijesz mojego brata' i ciszej dodał, 'dawaj pieniądze'.
Na szczęście ktoś na ulicy zainterweniował, bo byłem kompletnie wygłupiony i nie wiedziałem co robić. Zdziwiłem się, ale odpuścili.
Ta sytuacja znakomicie opisuje postępowanie Rosji w sprawie Ukrainy. I to, jak należy postąpić.

Oceń 6 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nk 09:40:50 | 2015-02-26
Koń by się uśmiał, Rosja krajem dążącym do pokoju :)

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook