Wielka Brytania pomoże w szkoleniu wojsk

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Wielka Brytania rozmieści w marcu na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców, aby pomóc w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych - poinformował we wtorek w parlamencie premier David Cameron. Ostrzegł, że Rosja może dążyć do zdestabilizowania innych krajów.

 

"W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej" - powiedział Cameron w jednej z komisji Izby Gmin. "Będziemy także rozwijać z Ukrainą program szkoleniowy dla piechoty" - dodał.

 

Zapewnił, że Brytyjczycy będą na Ukrainie daleko od linii frontu i nie będą zaangażowani w działania bojowe.

 

Cameron powiedział, że nie wyklucza w przyszłości dostarczania Ukrainie broni. Jednak obecnie Londyn stoi na stanowisku wspierania jej nieśmiercionośnym sprzętem wojskowym.

 

"Jeśli nie stawimy czoła Rosji, to w długoterminowej perspektywie zaszkodzi to nam wszystkim, bowiem będziecie świadkami dalszej destabilizacji. Następna będzie Mołdawia lub jedno z państw bałtyckich" - powiedział brytyjski premier deputowanym.

 

Jak przekazuje na żywo portal internetowy dziennika "Guardian", Cameron mówił też o celach prezydenta Rosji Władimira Putina. "Widzimy teraz bardzo jasny schemat postępowania; chce on (Putin - PAP) odzyskać dla Rosji część bliskiej zagranicy" - relacjonuje "Guardian" słowa premiera. "Powinniśmy wesprzeć prawo tych krajów do decydowania, co chcą one robić" - oznajmił Cameron. Jako błąd ocenił postawę, zgodnie z którą należałoby się pogodzić z Rosją w tej sprawie. Oznaczałoby to spisanie na straty około 11 krajów, uczyniliśmy ten błąd wcześniej, "z dalekimi krajami, o których mało wiemy" - mówił premier.

 

Wyraził też opinię, że rolą Wielkiej Brytanii jest przekonać inne kraje do poparcia sankcji wobec Rosji. Jeśli upadnie Mariupol, strategiczne miasto na południowym wschodzie Ukrainy, to z pewnością sankcje wobec Rosji będą ostrzejsze - powiedział Cameron.

 

Jak oświadczył, nie ma wątpliwości, że Rosja dostarcza broń separatystom na wschodzie Ukrainy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook