Niemcy chwalą Gaucka za wizytę w Kijowie

(fot. EPA/GUIDO BERGMANN)

Komentatorzy niemieckich mediów chwalą prezydenta Niemiec Joachima Gaucka za udział w obchodach pierwszej rocznicy rewolucji na Ukrainie ubolewając, że zbyt mało zachodnich przywódców uczestniczyło w tych uroczystościach; krytykują nadal Władimira Putina.

 

"Die Welt" uznał udział Gaucka w Marszu Godności w Kijowie za "ważny gest poparcia" dla Ukrainy. Autor komentarza Richard Herzinger wyraża zdziwienie, że w obchodach pierwszej rocznicy rewolucji na Majdanie uczestniczyło tak mało zachodnich przywódców. Jak zaznacza, oprócz Gaucka obecni byli Bronisław Komorowski z Polski, Dalia Grybauskaite z Litwy i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wydarzenia sprzed roku są "symbolem poparcia społeczeństwa ukraińskiego dla europejskich wartości" - podkreśla Herzinger, dodając, że było to "największe powstanie od czasu przełomu w latach 1989-1990".

"Die Welt" krytykuje Niemców za postawę równego dystansu (wobec Zachodu i Rosji), co powoduje, że coraz trudniej przychodzi im "odróżnienie agresora od ofiary napaści". "To wstrząsające: im bardziej brutalnie Putin prowadzi kampanię przeciwko suwerennemu sąsiedniemu krajowi, z tym większą powściągliwością podchodzi się tutaj (w Niemczech) do agresora" - czytamy w "Die Welt".

"Fatalnym sygnałem" jest w dodatku - zdaniem komentatora - odmowa przez rząd w Berlinie przekazania Litwie transporterów opancerzonych. Podczas gdy uzbrojeni przez Moskwę separatyści biorą na cel Mariupol, niemiecka polityka czepia się złudnej nadziei, że dzięki powściągliwości udobrucha Putina - konkluduje "Die Welt".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że przepaść między Kijowem a Moskwą oraz między Zachodem a Rosją pogłębia się. Nacjonalizm, który przejawia się w nienawiści do Zachodu i USA,  może być gwarancją popularności Putina, lecz nie sprawi, że Rosja stanie się nowoczesnym i zasobnym krajem - pisze autor komentarza.
    
Jak podkreśla, Ukraińcy "wybrali Europę, a wolność, demokracja i niezależność od Rosji nie są dla nich diabelską sztuczką". Obecność Gaucka w Kijowie była "wyrazem solidarności" z Ukrainą - ocenia "FAZ". "Nikogo nie powinno się zmuszać do przyłączenia do wspólnoty krajów demokratycznych, lecz równocześnie nikomu nie wolno przemocą i cyniczną polityką destabilizacji przeszkadzać (we wstąpieniu do tej Wspólnoty)".

Zdaniem "Berliner Zeitung" zarówno separatystom, jak i władzom na Kremlu brak jest politycznej woli pokoju. "Rosja prowadzi na Ukrainie hybrydową wojnę, którą maskuje obecnie hybrydowym rozejmem" - czytamy w wydawanej w Berlinie gazecie. Wirtualnie wycofuje się artylerie, realnie ostrzeliwuje się nadal przeciwnika, mobilizuje nowe rezerwy, zapowiada zdobycie kolejnych miast - pisze komentator.  

Krytyczną ocenę podziela także "Sueddeutsche Zeitung". Według tej gazety we wschodniej Ukrainie "toczy się nadal zabawa w kotka i myszkę"; dopiero gdy obserwatorzy OBWE będą mieli dostęp do wszystkich regionów, będą mogli ocenić położenie.

Wizyta Gaucka w Kijowie i jego marsz pod rękę z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką oznaczają, że Niemcy nie pozostawią Ukrainy samej sobie - pisze "Mittelbayerische Zeitung". Takie sygnały nadziei są bardzo ważne, lecz potrzeba czegoś więcej - porozumienia z Moskwą i być może częściowej autonomii dla Wschodu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 13:06:42 | 2015-02-23
Niemcy chwalą Gaucka za wizytę w Kijowie.
Ja też.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 09:16:10 | 2015-02-23
Zabrakło Komorowskiego. Smutne.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 08:52:29 | 2015-02-23
  No  cóż ,  w  końcu  kto dziś na świecie  uzywa jeszcze  nazistowskich  symboli?  Kijowskie  bojówki "Azov"  i  "Ajdar",  całkiem  jak  70  lat  temu  na  froncie  wschodnim  Waffen SS ,   zatem  niejedno  niemieckie  serduszko  musi  żywiej  uderzyć na taki  widok

Oceń 2 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook