Ukraina: w Debalcewe zginęło 22 żołnierzy

(fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA)

22 ukraińskich żołnierzy zginęło w ostatnich dniach w walkach z oblegającymi miasto Debalcewe prorosyjskimi separatystami. W środę, gdy siły rządowe opuszczały ten punkt, zabitych zostało sześciu - poinformowało dowództwo trwającej na wschodniej Ukrainie operacji antyterrorystycznej.

 

Dowództwo powołało się na raport przekazany prezydentowi Petrowi Poroszence przez jednego z zastępców szefa sztabu generalnego Hennadija Worobiowa. Rannych zostało 158 osób.

 

Szef państwa odwiedził w środę strefę operacji przeciwko prorosyjskim rebeliantom, gdzie spotkał się z żołnierzami, którzy bronili Debalcewe. Niewykluczone, że złożył wizytę w Artemiwsku na północy zachód od tego miasta, dokąd przywożeni są ranni oraz ciała zabitych.

 

"Ogółem w ciągu trzech ostatnich dni walk do szpitala w Artemiwsku trafiło 137 żołnierzy sił zbrojnych, 18 Gwardii Narodowej i 3 MSW. W ciągu trzech dni w wyniku ciężkich starć zginęło 22 wojskowych, w tym sześciu podczas zorganizowanego wyjścia z Debalcewe" - powiadomiło dowództwo operacji.

 

Worobiow poinformował prezydenta, że z miasta wycofano w środę prawie 2,5 tysiąca żołnierzy i 200 sztuk sprzętu wojskowego, w tym 15 czołgów i około 50 bojowych wozów piechoty - podała agencja Interfax-Ukraina.

 

Przed odlotem na wschodnią Ukrainę Poroszenko oświadczył, że ukraińskie wojska wycofały się z Debalcewe w sposób "zaplanowany i zorganizowany" i że wbrew twierdzeniom miasto nie było okrążone przez oddziały rebeliantów.

 

Poroszenko oznajmił, że operacja w Debalcewe, o które od zeszłego tygodnia toczyły się zacięte walki sił rządowych z separatystami, była konieczna, by donieść wspólnocie międzynarodowej, iż strona przeciwna łamie porozumienia pokojowe z Mińska.

 

"Potrafiliśmy pokazać całemu światu prawdziwe oblicze bandytów i separatystów, którzy wspierani są przez Rosję, będącą gwarantem i bezpośrednim uczestnikiem mińskich rozmów" - podkreślił.

 

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie, dwa dni później, z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa.

 

Prorosyjscy separatyści oświadczali wcześniej, że ustalenia z Mińska nie dotyczą Debalcewe, gdyż jest to "terytorium wewnętrzne" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~PL 21:05:32 | 2015-02-18
 CZAS NAZYWAĆ RZECZY PO IMIENIU !!!!
Walkii toczą się pomiedzy wojskami ukraińskimi  a wojskami rosyjskimi wspieranymi przez lokalnych rebeliantów

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook