Ukraina bez Donbasu, by ocalić Majdan

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Zdaniem tygodnika "Der Spiegel" Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny o wschodnią część kraju. Kijów powinien pogodzić się z utratą Doniecka, aby uratować resztę kraju i ideały rewolucji na Majdanie - pisze w środę komentator niemieckiego tygodnika.

 

"Nadszedł czas, by prezydent (Petro) Poroszenko spojrzał prawdzie w oczy: tereny kontrolowane przez rebeliantów we wschodniej Ukrainie są w średniej perspektywie czasu stracone dla Kijowa. Ukraina nie może wygrać tej wojny. Jeżeli mimo wszystko podejmie taką próbę, to będzie to woda na młyn jej przeciwników. Wojna jest bronią, za pomocą której Rosja chce zrewidować wyniki rewolucji na Majdanie" - czytamy w komentarzu opublikowanym w wydaniu internetowym tygodnika.

 

Autor komentarza przypomina, że sprowokowana przez Rosję wojna była reakcją Kremla na porażkę, jaką stała się dla Moskwy rewolucja na Majdanie. Prezydent Władimir Putin chciał utrzymać Ukrainę w swojej strefie wpływów, a gdy te plany spaliły na panewce, rozpętał wojnę, aby przynajmniej nie dopuścić do wejścia Ukrainy do UE i NATO.

 

"Jego rachuby dotąd spełniały się" - ocenia "Der Spiegel". Ukraińska gospodarka pada, konieczne reformy nie są wdrażane, podejrzani oligarchowie utrzymują wpływy - wylicza komentator.

 

Autor krytykuje prezydenta Poroszenkę za stosowanie zasady "kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam" oraz za zapowiedź wprowadzenia stanu wojennego. Zdaniem niemieckiego dziennikarza byłaby to zdrada ideałów, o które walczono na Majdanie.

 

"Ukraińska armia powinna złożyć broń. Wszystkie racje są co prawda po ukraińskiej stronie, lecz Donbas jest stracony - przynajmniej na razie" - pisze komentator. "Jeśli Poroszenko nie zrozumie tego, to wkrótce przegra o wiele ważniejsza bitwę - walkę o nowoczesną europejską Ukrainę" - dodaje "Der Spiegel". Jak zaznacza, Zachód musi udzielić Ukrainie "szerokiej finansowej pomocy". Wojna będzie jeszcze kosztowniejsza - ostrzega.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bus Stop 19:01:57 | 2015-02-18
  Oto  efekty  majdanu.  Był  Janukowycz,  był  spokój , ale zachciało  się  hajdamaczyzny,  to jest  efekt,  szkoda  tylko  ludzi

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 18:08:09 | 2015-02-18
Kolejny zachodni zgniłek udaje Greka. Moskiwe Donieck jest potrzebny ja rybie ręcznik, zwłaszcza teraz, gdy jest kompletnie zrujnowany. Nawet najgłupszy wiejski bandziorek wie, że strach przed nim jest jego największą siłą. Tu idzie o zastraszenie pozostałych sąsiadów i zachodnich palantów, swoja nieobliczalnością i niezgodą na jakiekolwiek zmiany w otoczeniu. 

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~benek 17:32:53 | 2015-02-18
Porażka Merkel!
http://arturprosty.blogspot.com/2015/02/angela-merkel-cierpi-na-syndrom.html

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 14:18:42 | 2015-02-18
Wojna na Ukrainie toczy się w imię geopolitycznego szaleństwa Kremla. Powstrzymać je może jedynie takie uzbrojenie Ukrainy, które odstraszy agresora – uważa rosyjski polityk opozycji z liberalno-konserwatywnej partii Słuszna Sprawa Leonid Gozman.

http://kresy24.pl/64225/dajcie-bron-ukrainie-zatrzymajcie-szalencow-z-kremla/

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:55:18 | 2015-02-18
Moim zdaniem to nie Poroszenko jest problemem, lecz Jaceniuk, Turczynow, Jarosz, Liaszko i  inni ewidentni banderowcy, którzy prą do ukrainizacji Ukrainy, czyli albo ktoś jest Ukraińcem, albo nie ma czego szukać w tym kraju.

Ta filozofia jest źródłem wojny i będzie ona nadal szkodziła Ukrainie. Ukraina jest państwem wielonarodowym i musi umieć żyć w zgodzie z mniejszościami, a nie antagonizawać je z Ukraińcami.

Donbas jest dla Ukrainy stracony, zbyt wiele zbrodni popełnili tam banderowcy, żeby żyli tam obok siebie w pokoju ukraińscy Rosjanie i Ukraińcy. Będzie trzeba wielu lat, żeby wzajemna wrogość tam wygasła.

Oceń 4 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 12:06:33 | 2015-02-18
I tak wśród serdecznych przyjaciół, psy zająca zjadły...

Oceń 9 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?