Węgry i Rosja osiągnęły porozumienie ws.gazu

(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

Podczas roboczej wizyty w Budapeszcie prezydent Rosji Władimir Putin obiecał, że Moskwa "pozytywnie rozpatrzy" kwestie współpracy z Węgrami w dziedzinie gazowej. Zapewnił o tym na konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

 

Orban powiedział, że kraje osiągnęły "polityczne porozumienie" w kwestii kontraktu gazowego, a do ustalenia pozostały jedynie sprawy techniczne.

 

"Termin umowy upływa w tym roku. Załatwiliśmy sprawę. Jest zgoda polityczna, do ustalenia pozostały jedynie kwestie techniczne" - powiedział Orban na wspólnej z Putinem konferencji prasowej.

 

Wg Putina "Gazprom i partnerzy się dogadali" i Gazprom jest gotów przenieść nieodebrany przez Węgry gaz na kolejne okresy, a jednocześnie kraj ten zwalnia się z warunku "take-or-pay" ("bierz lub płać"). Putin uściślił, że chodzi o kontrakty na dostawę gazu z Rosji na Węgry po roku 2015, a także o, jak to ujął, "pewne inne kwestie związane z wykorzystaniem magazynów gazu".

 

Kontrakt na dostawę rosyjskiego gazu ziemnego na Węgry wygasa w grudniu 2015 roku. Przed wizytą Putina w Budapeszcie obserwatorzy sugerowali, że strona węgierska będzie zabiegać o obniżkę ceny gazu i zmniejszenie ilości surowca objętego zasadą "take-or-pay" oraz o przyznanie prawa do reeksportu gazu.

 

Putin przebywał we wtorek w Budapeszcie z rewizytą po roboczej wizycie Orbana w Moskwie w styczniu 2014 roku. Pobyt prezydenta Rosji zbiegł się w czasie z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną.

 

Prezydent Rosji, któremu w podróży towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, spotkał się we wtorek wieczorem z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Przed spotkaniem podkreślał, że osobiście potwierdzi zaproszenie węgierskiego prezydenta do Moskwy na majowe obchody 70-lecia Zwycięstwa - zakończenia drugiej wojny światowej.

Węgry zacieśniły ostatnio współpracę gospodarczą z Rosją. Na początku 2014 r. zawarły z Moskwą umowę międzyrządową dotyczącą rozbudowy elektrowni w Paks. Na jej mocy na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu wysokości do 10 mld euro.

 

W poniedziałek w Budapeszcie kilka tysięcy ludzi protestowało przeciwko wizycie Władimira Putina na Węgrzech oraz przeciwko polityce rządu Viktora Orbana.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 09:14:50 | 2015-02-18
A tymczasem rosyjskie tanki równają z ziemią ukraińskie miasto:
http://kresy24.pl/64193/nocne-pieklo-w-debalcewie-100-metrowy-slup-ognia-nad-miastem-wideo-foto/

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 08:54:05 | 2015-02-18
Putin złożył wieniec na grobach poległych czerwonoarmiejców w 1956r.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 08:50:31 | 2015-02-18
1849, 1945, 1956, 2015

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook