Zatrzymano pięciu nieletnich w zw. z profanacją

(fot. PAP/EPA/OLIVER DIETZE)

Pięciu nieletnich zatrzymano i osadzono w tymczasowym areszcie w związku ze śledztwem w sprawie profanacji kilkuset grobów na cmentarzu żydowskim w Sarre-Union w Alzacji na wschodzie Francji - poinformowała w poniedziałek prokuratura z Saverne.

 

Zatrzymani mają od 15 do 17 lat. Jeden z nich zgłosił w poniedziałek rano na policję i przyznał się, że dopuścił się tych czynów - poinformował prokurator Philippe Vannier.

Jak sprecyzował, na cmentarzu żydowskim w Sarre-Union sprofanowano w sumie 250 nagrobków; w większości poprzewracano stele, powyrywano obeliski, kilka grobowców zostało otwartych.

 

Zniszczony został również znajdujący się przy wejściu na cmentarz pomnik poświęcony ofiarom deportacji.

 

Według prokuratury do profanacji doszło w czwartek po południu. O zdarzeniu poinformował w niedzielę francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, potępiając "z największą stanowczością" ten "haniebny czyn".

 

To najpoważniejszy taki incydent we Francji od prawie 25 lat; w 1990 r. cmentarz żydowski w Carpentras na południu został zbezczeszczony przez skinheadów.

 

Cmentarz w Sarre-Union nie po raz pierwszy był obiektem profanacji; w 1988 r. zostało tam przewróconych ok. 60 żydowskich steli nagrobnych, a w 2001 r. zdewastowano 54 groby.

Według Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) liczba aktów antysemickich podwoiła się we Francji w roku 2014 w porównaniu z rokiem 2013, przy czym akty przemocy fizycznej wzrosły o 130 proc.

 

Akty antysemickie stanowią 51 proc. wszystkich czynów rasistowskich popełnionych we Francji, gdzie Żydzi stanowią mniej niż 1 proc. ludności Francji - wynika z ogłoszonych pod koniec stycznia br. danych CRIF.

 

Społeczność żydowska we Francji - najliczniejsza wśród krajów europejskich i trzecia na świecie po Izraelu i USA - liczy 500 000-600 000 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?