Rosja ubolewa z powodu nowych sankcji UE

(fot. [email protected]_ / Foter / CC BY-NC-SA)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło w poniedziałek ubolewanie z powodu wprowadzenia przez Unię Europejską nowych sankcji przeciwko Rosji. Zapowiedziało też "adekwatną reakcję" na to posunięcie.

 

UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje dotknęły m.in. wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina oraz deputowanych do Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, piosenkarza Iosifa Kobzona i Walerija Raszkina.

 

Według MSZ Rosji decyzja UE "przeczy zdrowemu rozsądkowi" i "nie będzie sprzyjać rozwiązywaniu wewnątrzukraińskiego konfliktu".

 

"Unia Europejska po raz kolejny nie zadała sobie trudu, by krytycznie i bez uprzedzeń przeanalizować rzeczywiste przyczyny eskalacji sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy" - oświadczyło rosyjskie MSZ, zdaniem którego UE woli "iść na pasku +partii wojny+ w Kijowie".

 

Jako "niekonsekwentne" i "nielogiczne" resort dyplomacji ocenił, że "za każdym razem, gdy pojawia się nadzieja na uregulowanie wewnątrzukraińskiego kryzysu, unijna Bruksela w pośpiechu wprowadza nowe antyrosyjskie restrykcje".

 

"Szczególnie niefortunnie decyzja ta wygląda na tle porozumień mińskich z 12 lutego, w których wypracowaniu uczestniczyli przywódcy czołowych państw Unii Europejskiej" - oznajmiło MSZ Rosji.

 

Większość wpisanych na unijną czarną listę, którą opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym UE, to wspierani przez Rosję ukraińscy separatyści. Zostali oni objęci zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. Podmioty, których aktywa zostały zamrożone, to zbrojne ugrupowania separatystów.

 

UE nałożyła nowe sankcje w związku z niedawną eskalacją walk na wschodzie Ukrainy i ostrzelaniem pod koniec stycznia miasta Mariupol, gdzie zginęło 30 osób. Restrykcje wprowadzono w życie mimo zawarcia w ubiegłym tygodniu w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook