Ukraina: separatyści wznowili intensywne ataki

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie wznowili w niedzielę po południu intensywne ataki na siły rządowe, ostrzeliwując je od godziny 15 czasu lokalnego (14 w Polsce) aż 32-krotnie - podało dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w godzinach wieczornych.

 

W ciągu całego dnia oddziały MSW i wojsk Ukrainy zostały zaatakowane ponad 60 razy. Najgroźniejsza sytuacja panuje w obleganym przez rebeliantów mieście Debalcewe; dowództwo ostrzegło, że nie wyklucza natarcia na ten punkt i uprzedziło, że buntownicy mogą także ostrzelać Donieck.

 

"Wobec ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej coraz częściej wykorzystywane są systemy rakietowe Grad" - czytamy.

 

Dowództwo zwróciło uwagę, że separatyści prowadzą ogień po miejscowościach, w których nie ma ukraińskich wojsk. Wymieniło tutaj właśnie całkowicie kontrolowany przez rebeliantów Donieck, który w niedzielę ostrzelano z moździerzy, a także Popasną, gdzie użyto Gradów".

 

Wcześniej Pałac Elizejski oświadczył, że prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel "są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów".

 

Przywódcy tzw. czwórki normandzkiej zgodzili się w przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej, że "generalnie przestrzeganie rozejmu jest satysfakcjonujące, pomimo lokalnych incydentów, które należy czym prędzej uregulować".

 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uznała, że rozejm jest na ogół przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk. Szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem, że jej obserwatorzy nie zostali wpuszczeni przez prorosyjskich separatystów do oblężonego Debalcewe.

 

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od 15 lutego; został on uzgodniony w zawartym w Mińsku nowym porozumieniu pokojowym.

 

Porozumienie przewiduje m.in. zawieszenie broni między siłami ukraińskimi a rebeliantami, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 11:34:21 | 2015-02-16
http://espreso.tv/news/2015/02/16/na_odeschyni_znesly_sche_odyn_pamyatnyk_leninu
:)

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:20:55 | 2015-02-16
Deonie, przestań powielać banderowskie brednie: Dowództwo zwróciło uwagę, że separatyści prowadzą ogień po miejscowościach, w których nie ma ukraińskich wojsk. Wymieniło tutaj właśnie całkowicie kontrolowany przez rebeliantów Donieck, który w niedzielę ostrzelano z moździerzy, a także Popasną, gdzie użyto Gradów".

Jeżeli myślicie, że ktoś uwierzy w to, że powstańcy strzelają do siebie, to was intelekt jest na poziomie banderowskich kłamców.

Oceń 4 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~orkan 23:00:09 | 2015-02-15
Brońcie się Ukraińcy, możecie liczyć tylko na własne siły... Nikt was nie wspomoże...jak Polskę w 1939 roku! Jesteście zdani tylko na siebie!

A przecież w naszym interesie jest pomoc i dostarczenie broni Ukrainie, a nie ucieczka i zamykanie się w domu, czy niewychodzenie przed szereg. Czy naprawdę co niektórzy myślą, że jak będziemy siedzieć cicho, to ruski nas nie zauważą i dadzą nam spokój w marszu na zachód do bratnich niemiaszków ? Ruski im dalej od naszej granicy, tym jesteśmy bezpieczniejsi ! Polska powinna stworzyć taką samą grupę jaką stworzyły Niemcy, Francja i Rosja, tylko my z państwami regionu i w porozumieniu z NATO. Litwa już zapowiedziała, że przekaże Ukrainie broń. Jest mniejszym, mniej licznym i również zagrożonym krajem, a jednak nie boi się podjąć działań. 

Oceń 23 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mike 22:52:45 | 2015-02-15
Nie ma co sie martwic, Tusk zapowiedzial ze Europa jest przygotowana na ten scenariusz. Takze wszystko jest na dobrej drodze!
(wybaczcie sarkazm)

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Lodovicio 20:03:53 | 2015-02-15
Już starożytni Rzymianie wiedzieli co jest dobre na Putina.
Si vis Putin, para bellum. 

Oceń 17 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 19:59:18 | 2015-02-15
Zwykli ludzie mieli nadzieję, że tym razem...
http://kresy24.pl/64007/na-ukrainie-wszystko-ucichlo-koniec/

Oceń 13 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook