Przestrzeganie rozejmu - satysfakcjonujące

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel "są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów" - oświadczył w niedzielę Pałac Elizejski.

 

Przywódcy tzw. czwórki normandzkiej zgodzili się w przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej, że "generalnie przestrzeganie rozejmu jest satysfakcjonujące, pomimo lokalnych incydentów, które należy czym prędzej uregulować".

 

Rozmowa miała miejsce - jak precyzuje Pałac Elizejski - kilka godzin po wprowadzeniu o północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

 

Jednocześnie przywódcy "potwierdzili poparcie dla realizacji kolejnych etapów przewidzianych w pakiecie rozwiązań z Mińska z 12 lutego" - poinformowała kancelaria francuskiego prezydenta.

 

Te etapy to: "wycofanie broni ciężkiej, przebieg i weryfikacja rozejmu oraz wycofywania broni ciężkiej przez OBWE, a także rozpoczęcie dialogu na temat sposobu przeprowadzenia wyborów lokalnych zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem".

 

Wreszcie czworo przywódców "wyraziło pełne poparcie dla przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa (ONZ) w sprawie pakietu środków zaakceptowanych w Mińsku 12 lutego" - czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

 

Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozejm jest generalnie przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk. Szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem, że jej obserwatorzy nie zostali wpuszczeni przez prorosyjskich separatystów do oblężonego miasta Debalcewe.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~benek 19:38:27 | 2015-02-15
Putin ma pomysł na ratowanie budżetu!
http://arturprosty.blogspot.com/2015/02/tak-putin-chce-ratowac-budzet-rosji.html

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook