Nie będzie rozejmu - zwołamy Radę Europejską

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uprzedził w piątek, że jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie wejdzie w życie porozumienie o wstrzymaniu ognia w Donbasie, Kijów będzie apelował o zwołanie nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej.

 

Wiceszef administracji prezydenckiej Ołeksandr Czałyj oświadczył, że jeśli walki na wschodniej Ukrainie będą kontynuowane, władze w Kijowie uzyskają od Zachodu "nowy poziom wsparcia", co oznacza dostawy broni.

 

W piątek prorosyjscy separatyści ostrzelali z systemów rakietowych Grad prawie 80-tysięczne miasto Artemiwsk w obwodzie donieckim, trafiając w szkołę i zabijając 7-letniego chłopca, ucznia drugiej klasy. Cztery inne osoby zostały ranne.

 

Po południu tymi samymi Gradami buntownicy zaatakowali miasteczko Hirnyk, także w obwodzie donieckim. Szef obwodowej milicji Wiaczesław Abroskin przekazał, że według wstępnych danych zginęły trzy kobiety.

 

Wszystko to odbywa się zaledwie jeden dzień po podpisaniu nowych porozumień pokojowych w Mińsku, które są wynikiem negocjacji prowadzonych w środę i w czwartek w stolicy Białorusi przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande’a i prezydenta Poroszenkę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

"Jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie będzie dwustronnego wstrzymania ognia będziemy apelowali o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Europejskiej, ponieważ Angela Merkel i Francois Hollande reprezentują nie tylko Niemcy i Francję, lecz mają mandat całej Unii Europejskiej" - powiedział Poroszenko podczas spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

 

Wiceszef administracji Poroszenki ogłosił jednocześnie w programie telewizyjnym, że w razie zaostrzenia sytuacji na wschodzie Ukrainy państwa zachodnie przekażą Ukraińcom broń.

 

"To będzie zupełnie nowy poziom wsparcia, w tym także wojskowego. I teraz konsensus z Ukrainą będzie budowany na poziomie o wiele większej pomocy, niż była wcześniej" - oświadczył Czałyj. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 08:58:15 | 2015-02-14
https://www.youtube.com/watch?v=k8_R-ekwte8
Dorobek tego bandyty Poroszenki.

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:22:22 | 2015-02-14
Niech on wycofa swoje wojska, a nie będzie wojny.

Oceń 3 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 22:54:28 | 2015-02-13
Czy banderowcom należy bezkrytycznie wierzyć?

"Skandal w USA. Ukraińscy parlamentarzyści pokazali senatorom nieprawdziwe fotografie"

http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/skandal-w-usa-ukrainscy-parlamentarzysci-pokazal...

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook