Separatyści: wybory bez udziału przeciwników

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Przedstawiciele separatystycznych republik w Donbasie oświadczyli w piątek, że w planowanych na koniec 2015 roku wyborach lokalnych w regionie nie mogą brać udziału siły walczące przeciwko tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej.

 

"Do wyborów nie będą dopuszczone siły polityczne, które brały udział w agresji lub opowiadały się za agresją wobec Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL)" - oznajmili przedstawiciele tych separatystycznych republik na rozmowy Grupy Kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja, Władysław Dejnego i Denys Puszylin, cytowani przez podlegającą separatystom agencję prasową DAN.

 

Podkreślili także, iż ostateczny tekst ukraińskiej ustawy o wyborach lokalnych w Donbasie powinien być uzgodniony z przedstawicielami DRL i ŁRL. "W przyszłej ustawie o wyborach na Ukrainie mają być uwzględnione przepisy DRL i ŁRL dotyczące wyborów do organów samorządu terytorialnego" - cytuje agencja DAN oświadczenie przedstawicieli separatystów.

 

Dokument, podpisany 12 lutego w Mińsku, przez członków Grupy Kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli separatystów, zakłada m.in. rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, powstanie strefy buforowej w rejonie walk, a także przeprowadzenie na Ukrainie reformy konstytucyjnej, która dawałaby terenom kontrolowanym przez separatystów sporą autonomię. Zostaną też zorganizowane lokalne wybory na tym obszarze, monitorowane przez OBWE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook