200 nielegalnych imigrantów zginęło na morzu

(fot. PAP/EPA/PASQUALE CLAUDIO MONTANA LAMPO)

Podczas próby przedostania się do Włoch drogą morską u wybrzeży Libii zginęło ok. 200 imigrantów - taką relację przekazało w środę włoskiej Straży Przybrzeżnej 9 uratowanych rozbitków. Według nich dwie łodzie zatonęły w poniedziałek przy 8-metrowych falach.

 

Informację przekazali nielegalni imigranci z Mali i Senegalu, którzy dotarli na włoską wyspę Lampedusa na pokładzie jednostki Straży Przybrzeżnej. Dwóch z nich powiedziało także o zaginięciu jeszcze jednej łodzi z około 100 osobami na pokładzie.

 

W poniedziałek strona włoska przyszła na pomoc dryfującej łodzi ze 105 imigrantami, z których 29 zmarło z wyziębienia, wielu już w trakcie akcji ratunkowej prowadzonej w skrajnie trudnych warunkach na wzburzonym morzu.

 

Z relacji rozbitków wynika jednak, że z Afryki wypłynęły do Włoch łącznie cztery łodzie.

 

W rejon, w którym miało dojść do katastrofy, udał się włoski samolot patrolowy. Oględziny terenu nie przyniosły jednak żadnego rezultatu.

 

Media zwracają uwagę, sytuacja w Cieśninie Sycylijskiej, przez którą tysiące imigrantów przedostają się do Europy, zmieniła się, odkąd strona włoska zakończyła operację jej patrolowania. Prowadzi ją od 1 listopada unijna agencja ds. granic Frontex. W przeciwieństwie do sił włoskich, które patrolowały duży obszar Cieśniny i ratowały masowo imigrantów, nowa operacja ograniczona jest do strefy do 30 mil morskich od wybrzeży UE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook