Kolejny szczyt Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji

(fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku - poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu. Spotkanie w tzw. formacie normandzkim potwierdził prezydent Rosji Władimir Putin.

 
Czterej przywódcy - Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin - przeprowadzili przed południem w niedzielę "obszerną telekonferencję" - poinformował rzecznik Steffen Seibert. Uczestnicy rozmowy pracują nad pakietem posunięć w ramach zabiegów o kompleksowe rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie. 
 
Prace mają być kontynuowane w poniedziałek w Berlinie. Celem tych działań jest zorganizowanie w przyszłą środę w Mińsku spotkania na szczycie w formule normandzkiej. Grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli OBWE, Rosji i Ukrainy oraz separatystów zbierze się do środy w Mińsku. 
 
Prezydent Putin potwierdził, że w toku niedzielnej telekonferencji  porozumiał się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy, iż spotkają się w środę w Mińsku, by przedyskutować plan uregulowania konfliktu w Donbasie.
 
Wszelako Putin uzależnił to od uzgodnienia kilku aspektów, które - jak to ujął - ostatnio były intensywnie omawiane.
 
"Chciałbym poinformować, że właśnie zakończyłem rozmowę z kolegami z Kijowa, Berlina i Paryża w tzw. formacie normandzkim. Ustaliliśmy, że postaramy się zorganizować spotkanie w tym samym formacie z udziałem szefów państw i rządów w Mińsku. Będziemy orientować się na środę, jeśli do tego czasu uda się uzgodnić kilka aspektów, które ostatnio były przez nas intensywnie omawiane" - oznajmił prezydent Rosji.
 
Putin uczynił to w Soczi po spotkaniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. "Prosiłbym was o pomoc w przeprowadzeniu tego spotkania. Tak jak robiliście to dotychczas, uprzejmie umożliwiając odbycie w Mińsku spotkań na szczeblu eksperckim" - powiedział prezydent Rosji, zwracając się do Łukaszenki. Ten ze swej strony zadeklarował, że Mińsk zorganizuje spotkanie "w imię osiągnięcia spokoju we wspólnym domu". 
 
Tymczasem przebywający na kończącej się w niedzielę 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż przywódcy Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podejmą podczas spotkania w Mińsku "ważne decyzje" - pisze agencja Reutera.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 23:01:35 | 2015-02-08
"niemiecka gazeta „Süddeutsche Zeitung” napisała wcześniej, że istnieje możliwość przyznania separatystom większego terytorium niż dotychczas rozważano. Niemiecki rząd zaprzeczył tym doniesieniom. „Kwestie terytorialne nie są przedmiotem negocjacji Poroszenki, Hollande’a i Merkel” – stwierdzono w oświadczeniu."
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/francuski-dziennik-cena-pokoju-federalizacja-ukrainy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~putler kaput 20:44:16 | 2015-02-08
Skoro putler chce gadać to znaczy, że będzie nowa dostawa sprzętu i wojska dla terrorystów. To taki kod, który się posługuje ten bandzior. Czy to na pradę tak trudno pojąć?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~grt 19:32:31 | 2015-02-08
Niemcy i Francja juz raz pokazały w histori Europy jak sie napada na Polske a teraz pokazauja i daja przyzwolenie Putinowi jak wyrzynać Ukraińców. Ciekawe jakby tak Francuzów i Niemców najechać. Niemieckie i francuskie słowa są gówno warte. Memorandum Budapesztańskie mówi wszystko że to Rosja jest agresorem bo naruszyła suwerenność Ukrainy.  Wynocha Putin z Ukrainy albo czeka cie niespodzianka. Precz Putin złamasie.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adam m. 18:53:40 | 2015-02-08
To jest propozycja dla Putina!
http://arturprosty.blogspot.com/2015/02/kolejna-porazka-merkel.html

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook