Naród ukraiński ma prawo do samoobrony

(fot. EPA/ANDREAS GEBERT )

Zarówno wiceprezydent USA Joe Biden, jak i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślili w sobotę w Monachium, że naród ukraiński ma prawo do samoobrony przed agresją ze strony Rosji. Obaj politycy obarczyli Moskwę odpowiedzialnością za konflikt.

 

- Naród ukraiński ma prawo do samoobrony - powiedział Biden w wystąpieniu na forum Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel, zgodził się, że konfliktu na Ukrainie nie da się rozwiązać środkami militarnymi. - Uważamy jednak, że Rosja nie ma prawa postępować w taki sposób jak obecnie - zaznaczył. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę dostawami "sprzętu służącemu bezpieczeństwu".

Poroszenko zaapelował do Zachodu o "konkretne wsparcie niepodległości Ukrainy - polityczne, gospodarcze, ale także militarne". Jak oświadczył ukraiński prezydent, oczekuje on dostaw broni dla swojego kraju, ponieważ naruszone zostało memorandum budapeszteńskie z 1994 roku, gwarantujące integralność terytorialną Ukrainy. W zamian za gwarancje bezpieczeństwa Ukraina zrzekła się wówczas strategicznej broni nuklearnej, którą odziedziczyła po ZSRR.

Prezydent Ukrainy przyznał, że zna opinie ekspertów, którzy twierdzą, że dostawy broni do Ukrainy spowodują zaostrzenie konfliktu. - Widzimy jednak, że to właśnie brak potencjału (obronnego) prowadzi do eskalacji - przekonywał Poroszenko. - Jesteśmy niepodległym narodem i mamy prawo do obrony swoich ludzi - oznajmił, dodając, że "defensywny sprzęt nie zostanie wykorzystany do ataku.

Poroszenko powiedział, że jest "prezydentem pokoju, a nie wojny". Równocześnie odrzucił możliwość rozmów z separatystami. - Nigdy nie uznamy pseudowyborów z listopada ubiegłego roku i proklamacji Donieckiej Republiki Ludowej. Teraz chcą, byśmy z tymi terrorystami nawiązali dialog. Nie! Potrzebny jest rozejm i wolne wybory, co rozpocznie demokratyczny proces - wyjaśnił prezydent.

Biden poparł pokojową inicjatywę kanclerz Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. - Warto było spróbować - ocenił. Zastrzegł, że Waszyngton będzie oceniał prezydenta Rosji Władimira Putina po jego czynach, a nie słowach. Jak podkreślił, celem USA nie jest osłabienie, czy wręcz doprowadzenie do załamania gospodarki rosyjskiej.

Amerykański polityk przypomniał, że po zakończeniu zimnej wojny USA zabiegały o integrację Rosji ze światem. Przejawem tych dążeń było utworzenie Rady NATO-Rosja. - Niestety, prezydent Putin wybrał inną drogę - powiedział Biden. Jak podkreślił, to Rosja jest odpowiedzialna za "zasadniczą zmianę sytuacji na świecie".  

- Prezydent Putin stoi przed prostą alternatywą: albo wycofanie wojsk z Ukrainy, albo rosnące koszty (interwencji) - ostrzegł Biden.

Poroszenko pokazał także w Monachium dokumenty tożsamości rosyjskich żołnierzy, znalezione na terytorium Ukrainy, co ma dowodzić, że rosyjscy żołnierze walczą u boku separatystów. - To najlepszy dowód na agresję i obecność rosyjskich żołnierzy na ukraińskiej ziemi - oświadczył Poroszenko w czasie debaty poświęconej sytuacji na Ukrainie. "- akich jeszcze dowodów potrzebuje świat, by uznać oczywisty fakt, że mamy do czynienia z najemnikami - pytał ukraiński polityk.  

Zaznaczył również, że Ukraina nie potrzebuje misji pokojowej, ponieważ uzyskanie zgody od Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie zajmie co najmniej pół roku. - Możecie to sobie wyobrazić? - pytał. - Przez pół roku naród ukraiński będzie w dalszym ciągu ginął w następstwie działań agresora.

Szef ukraińskiego państwa podkreślił, że nie chodzi o misję pokojową, lecz o zawieszenie broni, a także o wycofanie z Ukrainy obcych wojsk i ustanowienie międzynarodowego monitoringu na granicy Ukrainy z Rosją.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

karolinastarzewska 16:20:09 | 2016-03-20
Nie tylko naród ukraiński ma prawo do obrony chyba każdy kraj zaatakowany przez inny nie tylko ma ale musi się obronić i to co Rosja w Preply zrobiła to jest czysta samowolka http://maturzysta.dlastudenta.pl/artykul/Popraw_swoj_angielski_za_pomoca_Skypea,112394.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~GIMZAJ 19:47:37 | 2015-02-08
UWAGA !!!!!!  JAYMIG TO ROSYJSKA PROPAGANDA.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:46:11 | 2015-02-08
Wojnę w Donbasie rozpętali banderowcy Jaceniuk i Tuczynow, na rozkaz USA. Tam nie ma i nie było wojsk rosyjskich. Jak dotąd banderowcy nie pokazali ani jednego dowodu na obecość armii rosyjskiej na terenie Ukrainy.

Natomiast banderowcy stosują tam taktykę spalonej ziemi bombardując z premedytacją cele cywlne: domy mieszkalne, szitale, szkoły, przedszkola oraz infrastrukturę bytową miast.

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek 07:53:11 | 2015-02-08
Prezydent ukrainy posiada 70 % majątku w Rosji  to daje do myślenia, tak więc wojenka toczy się nie o dobro i prawa mieszkańców  Rosji czy Ukrainy ,ale w imię interesów określonej grupy ludzi którzy dobro szarych obywateli mają za nic. Informacje podawane w mediach niewiele mają wspólnego z prawdą!

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~X25 04:32:14 | 2015-02-08
"Moralna klęska! Władze Ukrainy oficjalnie wprowadzają kult UPA do szkół"

http://dziennik-polityczny.com/index.php/spoleczenstwo/1580-moralna-kleska-wladze-ukrainy-oficjal...

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~p 23:53:19 | 2015-02-07
Pytajnik to rosyjska propaganda. Czas wykończyć propagande FSB.

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 22:07:15 | 2015-02-07
A czy inni też mają prawo do samoobrony?

"W trakcie roku fiskalnego, który zakończył się w dniu 30 września 2014 roku Siły Specjalne USA  (wojska amerykańskie Operacji Specjalnych, SOF- Special Operation Forces) wysłano do 133 krajów – tj. do około 70% państw na świecie – według ppłk Roberta Bockholt, rzecznika publicznego spraw z Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (SOCOM – Special Operation Command)."
https://marucha.wordpress.com/2015/02/07/zloty-rok-dla-operacji-specjalnych-w-usa/

Oceń 10 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook