Jordańskie siły dokonały nalotów na cele IS

(fot. PAP/EPA/JAMAL NASRALLAH)

Kilkadziesiąt jordańskich myśliwców dokonało w czwartek ataków na cele Państwa Islamskiego (IS), w tym centra szkoleniowe i magazyny z bronią, w Iraku w ramach nowej kampanii. Wcześniej tego dnia jordańskie myśliwce zbombardowały cele IS w Syrii.

 

W ramach nowej kampanii Jordania atakuje również cele IS w Iraku - poinformował jordański minister spraw zagranicznych Nasir Dżudeh. - Zapowiedzieliśmy, że będziemy ich ścigać, gdziekolwiek są, i czynimy to - powiedział minister telewizji Fox News.

 

Bojownicy Państwa Islamskiego "są w Iraku i Syrii i dlatego trzeba ich atakować gdziekolwiek są" - dodał.

 

IS kontroluje obecnie około jednej trzeciej terytorium Iraku i tyle samo terytorium Syrii - państw, które graniczą z Jordanią. We wrześniu ub. r. władze w Ammanie przyłączyły się do dowodzonej przez USA koalicji, która dokonuje nalotów na cele IS.

 

Jordańska telewizja państwowa pokazała filmy z ataków, a także zdjęcia jordańskich żołnierzy, którzy kredą wypisują na pociskach frazę: "Dla was, wrogowie islamu". Komunikat armii, odczytany w telewizji, był zatytułowany: "To jest początek, dopiero teraz poznacie Jordańczyków" - podaje agencja Associated Press.

 

Wcześniej w czwartek jordańskie myśliwce przeprowadziły misję przeciwko bojownikom IS w Syrii, którzy spalili żywcem jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha.

 

Następnie myśliwce przeleciały nad rodzinnym miastem pilota w środkowej Jordanii, gdzie odbywały się uroczystości żałobne z udziałem m.in. króla Abdullaha II. Później myśliwce przeleciały też nad Ammanem.

 

"Pokaz siły" władze jordańskie zorganizowały dwa dni po opublikowaniu przez IS filmu z egzekucją jordańskiego pilota, którego ciało następnie zbezczeszczono.

 

26-letni pilot wojskowy był w niewoli IS od 24 grudnia, kiedy bojownicy zestrzelili jego myśliwiec F-16 podczas nalotu sił międzynarodowej koalicji na pozycje dżihadystów w prowincji Ar-Rakka, na północy Syrii. Kasaesbeh był pierwszym pilotem koalicji, który dostał się w ręce wroga.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?