Komorowski i Steinmeier rozmawiali o Ukrainie

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

O Ukrainie i francusko-niemieckiej inicjatywie ws. kryzysu ukraińsko-rosyjskiego rozmawiali w czwartek w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

 

Jak powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy prezydenta i szefa niemieckiej dyplomacji była "ocena sytuacji na wschodzie Ukrainy i perspektyw rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w kontekście zaostrzenia sytuacji w Donbasie w ostatnich tygodniach".

 

Komorowski i Steinmeier - relacjonował Sokołowski - omówili także założenia nowej inicjatywy, z którą wiąże się wspólny wyjazd do Kijowa i Moskwy kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Tematem rozmowy prezydenta i niemieckiego ministra spraw zagranicznych były także możliwości wsparcia Ukrainy w procesie reform.

 

W czwartek Merkel i Hollande wspólnie udali się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, któremu mają przedstawić nowe propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie jego kraju.

 

Po wizycie na Ukrainie przywódcy Niemiec i Francji udadzą się w piątek do Moskwy, by zapoznać ze szczegółami ich planu prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Szczegóły dotyczące oferty Merkel i Hollande’a nie są znane. Prezydent Francji ujawnił jedynie na poprzedzającej przyjazd na Ukrainę konferencji prasowej w Paryżu, że pracował z Merkel nad tekstem porozumienia "przez kilka dni". "Czas goni i żeby nikt potem nie mówił, że Niemcy i Francja nie próbowały zrobić wszystkiego, by zachować pokój" - powiedział Hollande.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook