UE i NATO popierają Merkel i Hollande'a

(fot. President of the European Council / Foter / CC BY-NC-ND)

Unia Europejska i NATO poparły w czwartek inicjatywę niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a, którzy przedstawią w Kijowie i Moskwie nową propozycję uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie.

 

"Unia Europejska popiera wszelkie inicjatywy, które mają na celu polityczne rozwiązanie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Jest jasne, że w tym kierunku idą wysiłki kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande'a oraz ich wizyty w Kijowie i Moskwie, które właśnie zapowiedziano" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 

Dodała, że UE jest zgodna, jeśli chodzi o wykorzystanie wszelkich dostępnych środków w celu doprowadzenia do politycznego rozwiązania konfliktu. Dotyczy to zarówno wywierania presji, jak i dialogu - oświadczyła Mogherini.

 

Także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poparł w czwartek inicjatywę niemiecko-francuską. "NATO w pełni popiera wszystkie wysiłki, które mają służyć wynegocjowaniu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Dlatego popieramy inicjatywę dwóch krajów Sojuszu: Francji i Niemiec" - oświadczył Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

 

Dodał, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna. "Walki się nasiliły, ginie coraz więcej cywilów. Widzimy też zwiększone wsparcie rosyjskie dla separatystów w formie sił, wyposażenia i szkoleń. Tym ważniejsze są starania, by wynegocjować rozwiązanie" - powiedział.

 

Merkel i Hollande mają w czwartek spotkać się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Kijowie, a w piątek rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Hollande poinformował, że podstawą propozycji uregulowania konfliktu ma być zasada integralności terytorialnej Ukrainy.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.22

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 15:08:07 | 2015-02-05
Zazwyczaj chyba było tak, że to Niemcy popierały decyzje NATO, a nie odwrotnie.
Czyżby na ukraińskim konflikcie Niemcy już tak się spasły, że niepostrzeżenie odwróciły się role?

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook