Poroszenko apeluje do NATO o dostawy broni

(fot. Mykhaylo Palinchak/shutterstock.com)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek na łamach dziennika "Die Welt" do NATO o dostawy nowoczesnej broni potrzebnej do odparcia rosyjskiej agresji. Dodał, że chce udziału UE i USA w negocjacjach z Rosją.

 

Poroszenko zaznaczył, że bardzo sobie ceni "praktyczne wsparcie" udzielane Ukrainie w celu wzmocnienia jej siły obronnej oraz "jasne i jednolite" stanowisko Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie niepodległości i terytorialnej integralności jego kraju.

 

Eskalacja konfliktu powinna jednak skłonić NATO do dostarczenia Ukrainie "nowoczesnej broni do obrony przeciwko agresorowi" - podkreślił. "Zawsze mówiłem, że Ukraina pragnie pokoju, jednak aby móc bronić tego pokoju, potrzebujemy silnej armii i nowoczesnej broni" - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla "Die Welt".

 

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj chce być "specjalnym partnerem" NATO. Wyraził nadzieję, że drzwi do Sojuszu pozostaną dla Ukrainy otwarte.

 

Zdaniem Poroszenki byłoby logiczne, gdyby do negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu, odbywających się obecnie w tzw. formacie normandzkim (Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina), włączyły się oficjalnie UE i USA. "Moskwa musi zrozumieć, że w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie powinna rozmawiać nie tylko z Kijowem, lecz także z Brukselą i Waszyngtonem" - wyjaśnił ukraiński przywódca.

 

Poroszenko weźmie udział w rozpoczynającej się w piątek Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Głównym tematem spotkania w stolicy Bawarii, na którym pojawić się ma również m.in. szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, będzie poszukiwanie rozwiązania ukraińskiego konfliktu. 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~observer 10:48:46 | 2015-02-05
Taki bojowy - czy on też ruszy swoje tłuste d. i pójdzie na front, czy może wyśle tam niewinnych młodych chłopaczków?

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:31:53 | 2015-02-05
Dać małpie brzytwę, to sama się okaleczy i innych pociacha.

Ukraińcy uciekają z Ukrainy przed poborem, bo nie chcą walczyć w interesie oligarchów rządzących Ukrainą, więc kto miałby tę broń obsługiwać?

Zamiast wołać o broń, niech wycofa wojska z Donbasu i rozpocznie prawdziwe rozmowy pokojowe.

Oceń 2 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook