"Obama potwierdził, że doszło do przewrotu"

(fot. EPA/WU HONG)

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że wypowiedź prezydenta Baracka Obamy w wywiadzie dla CNN na temat Ukrainy świadczy, iż USA były zaangażowane w antyrządowy przewrót w Kijowie. Ławrow mówił o tym na konferencji prasowej w Pekinie.

 
Chodzi o zdanie w wywiadzie przeprowadzonym podczas wizyty Obamy w Indiach, a opublikowanym na blogu CNN z datą 1 lutego. Prezydent USA mówił w nim o wielu sprawach międzynarodowych, w tym o Rosji. Powiedział m.in., że były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uciekł z kraju "po tym, jak wynegocjowaliśmy porozumienie o przekazaniu władzy na Ukrainie".
 
"Jeśli ktoś chciał potwierdzenia, że USA od samego początku wydarzeń na Ukrainie były zaangażowane w antyrządowy przewrót, który Obama nazwał neutralnie przekazaniem władzy, to zostało ono wypowiedziane" - powiedział Ławrow. Jego komentarz, w odpowiedzi na pytanie dziennikarza o wypowiedź Obamy, opublikowano na stronie internetowej MSZ Rosji.
 
Ławrow ocenił, że "retoryka" wywiadu Obamy "świadczy o zamiarze Waszyngtonu, by dalej robić wszystko w celu bezwarunkowego wspierania działań obecnych władz w Kijowie". Te zaś, zdaniem Ławrowa prowadzą politykę "zdławienia konfliktu wyłącznie na drodze siły".
 
Minister powtórzył, że zdaniem Rosji władze w Kijowie powinny "podjąć bezpośredni dialog z przedstawicielami republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL)". Proklamowali je na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści.
 
Według Ławrowa opinię o konieczności bezpośrednich rozmów podzielają kraje europejskie. Zarazem, minister oskarżył "zachodnich partnerów", że choć w przypadku innych konfliktów na świecie apelują o dialog władzy i opozycji, to w sprawie Ukrainy "nic nie mówią o dialogu".
 
"Nie krytykują oczywistych negatywnych działań, które podejmują władze ukraińskie (...), nie podchodzą krytycznie do swoich podopiecznych" - oświadczył Ławrow.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 23:05:22 | 2015-02-02
Pozwolę sobie na żart w obliczu tych napięć...

Powoli przerażają mnie te zamieszki na granicy polsko-chińskiej.

Żart dotyczy oczywiście głównie rejonu władającego językiem mandaryńskim.

:(

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~info 20:43:55 | 2015-02-02
Władywostok powinien zostąc przyłocząny do Chin.

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?