Oddział do walki psychologicznej w internecie

(fot. Merrill College of Journalism Press Releases / Foter / CC BY-NC)

W brytyjskiej armii zostanie utworzona 77. brygada, której zadaniem będzie tzw. wojna psychologiczna, przede wszystkim za pośrednictwem internetowych mediów społecznościowych. Nowa jednostka ma formalnie powstać w kwietniu.

 

Powołanie 77. brygady, która stacjonować będzie w Hermitage w hrabstwie Berkshire i ma liczyć około 1,5-2 tys. żołnierzy, tłumaczone jest wymogami współczesnej wojny, w tym przede wszystkim konfliktów asymetrycznych.

 

Ma ona być odpowiedzią na strategie stosowane m.in. przez bojowników Państwa Islamskiego, wykorzystujących internet, a przede wszystkim serwisy społecznościowe, do komunikacji oraz rekrutacji nowych członków.

 

Rekrutacja do nowej brytyjskiej jednostki rozpocznie się wiosną i obejmie zarówno żołnierzy w służbie czynnej, jak i rezerwistów. Do działań jednostki angażowane będą też osoby cywilne; na razie nie podano, na jakich warunkach.

 

Oprócz aktywności w mediach społecznościowych zadaniem jednostki ma być również współpraca z mediami oraz mieszkańcami rejonów, w których operować będą liniowe jednostki brytyjskiej armii. Przy rekrutacji szczególne znaczenie mają mieć walory psychologiczne, znajomość mediów społecznościowych oraz doświadczenie dziennikarskie.

 

Tworzona 77. brygada odwołuje się bezpośrednio do tradycji 77. brygady piechoty z czasów II wojny światowej, tzw. chinditów. Oddział ten, utworzony w Indiach w 1942 roku, prowadził działania głęboko na tyłach wojsk japońskich w Birmie, odnosząc duże sukcesy, m.in. sabotując łączność japońskiej armii, ale jednocześnie okupując to wysokimi stratami własnymi. Czterech żołnierzy jednostki otrzymało za swoje dokonania Krzyż Wiktorii, najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe. Działania chinditów (ang. Chindits), od zniekształconej birmańskiej nazwy Chinthe (wym. czintaj) - lwa strzegącego birmańskich świątyń, po wojnie obrosły wieloma legendami.

 

Nowa brygada będzie nosić takie samo godło jak jednostka z czasów II wojny światowej.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 22:40:11 | 2015-01-31
uff..., już myślałem, że znowu wyskoczy zły Putin, a tu dla odmiany dobry Anglik.
Ale w tych działaniach są do tyłu co najmniej sześć lat za Niemcami:
"Tajna instrukcja PO: Przejąć internet!"
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/130641,tajna-instrukcja-po-przejac-internet.html

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?