Poroszenko zaprasza Balcerowicza ws. reform

(fot. theglobalpanorama / Foter / CC BY-SA)

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaprosił polskiego ekonomistę Leszka Balcerowicza do udziału w procesie reform na Ukrainie - podały w sobotę służby prasowe szefa państwa w Kijowie.

 

"Polska jest wzorem państwa, które z sukcesem zreformowało swoją gospodarkę i stało się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Ukraina, która wkroczyła na drogę reform, jest zainteresowana doświadczeniami Polski, na przykład w dziedzinie samorządu lokalnego" - powiedział Poroszenko podczas spotkania z przebywającym na Ukrainie Balcerowiczem.

 

Prezydent zaznaczył, że Ukraina, która "jest obiektem agresji", potrzebuje pomocy międzynarodowej dla stabilizacji gospodarki.

 

"Mamy dziś rząd o najwyższym potencjale, bardzo profesjonalny i proeuropejski. Mamy wyjątkową możliwość przeprowadzenia w państwie reform" - powiedział Poroszenko, proponując Balcerowiczowi udział w tych reformach.

 

Balcerowicz wskazał z kolei, że w realizacji przemian ważne są trzy czynniki: strategia, szybkość wprowadzania reform i reformatorska ekipa. "Swego czasu był on (Balcerowicz) ostrzegany przed niepopularnymi działaniami, ale w jego przekonaniu bez zastosowania odpowiednich kroków w państwie może powstać groźba dalszego pogorszenia się sytuacji" - głosi komunikat administracji Poroszenki.

 

Balcerowicz podkreślił w rozmowie z ukraińskim prezydentem, że bardzo ważne jest, by władze w Kijowie zaświadczyły o swym oddaniu sprawie reform, przede wszystkim zaś zwróciły uwagę na reformowanie budżetu, rezygnując z wszelkiego subsydiowania, lecz jednocześnie ochraniając najbardziej potrzebujące grupy społeczne.

 

Zaznaczył, że w Polsce konieczne ograniczanie deficytu budżetowego odbywało się także drogą zmniejszenia wydatków emerytalnych poprzez podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat - czytamy w informacji urzędu prezydenckiego w Kijowie.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~observer 05:50:59 | 2015-02-01
No to niedługo Ukraina będzie w dużo większym szoku niż po powstaniu w Doniecku.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook