Mimo dużych różnic, UE zgodna ws. sankcji

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

Unia Europejska uzgodniła w czwartek zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z nasileniem się konfliktu na Ukrainie. Jak poinformował szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, udało się to pomimo dużych różnic.

 
Po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli Schetyna poinformował, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana lista nowych nazwisk osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi. "9 lutego zostanie ona zaakceptowana decyzją ministrów spraw zagranicznych" - powiedział Schetyna dziennikarzom.
 
"Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będzie dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków" - dodał. Jak sprecyzował, pod pojęciem następnych kroków należy rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.
 
"Po takiej intensywnej, bardzo emocjonalnej dyskusji to jest sukces" - podkreślił. 
 
Rozszerzenie czarnej listy ma związek z eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z sobotnim ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób. Niepewne było jednak, czy decyzje o sankcjach poprze nowy lewicowy rząd Grecji.
 
"Mimo dużych różnic i pierwszej wizyty nowego ministra spraw zagranicznych Grecji udało się doprowadzić do wspólnych ustaleń" - powiedział Schetyna. Przyznał, że w trakcie dyskusji padały "argumenty mocnego kalibru". "Ale tak bywa za pierwszym razem" - dodał.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:30:34 | 2015-01-29
http://www.rmf24.pl/raport-grecja-na-krawedzi/fakty/news-grecja-nie-zawetuje-sankcji-na-rosje,nId,1598905#

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 20:58:19 | 2015-01-29
A po jakiemu Szetyna się tam porozumiewał?
Zdjęcie wygląda jakby rozmawiali na migi.

Oceń 7 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?