Kanada udzieli Ukrainie drugiego kredytu

(fot. 401(K) 2012 / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Kanada udzieli Ukrainie drugiego, nisko oprocentowanego kredytu o wartości 200 mln dolarów kanadyjskich (600 mln zł) - ogłosił w środę premier Stephen Harper. Pożyczka ma wesprzeć ukraińską gospodarkę, borykającą się ze skutkami konfliktu na wschodzie kraju.

 

Pierwszej pożyczki tej samej wysokości Kanada udzieliła Ukrainie we wrześniu ub. roku z przeznaczeniem na odbudowę ukraińskiej gospodarki i zapewnienie stabilności socjalnej.

 

Transferem kolejnego kredytu zajmie się Export Development Canada, rządowa agencja działająca na rzecz rozwoju działalności eksportowej. Jego przekazanie zależy jednak od zatwierdzenia kolejnego przeglądu programu naprawczego, realizowanego przez Ukrainę przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

- Ogłoszony dziś kredyt pomoże we wsparciu stabilności gospodarczej i socjalnej na Ukrainie w czasie, gdy trwa tam dzieło odbudowy kraju demokratycznego, niezależnego i zamożnego, wolnego od agresorów - przekazał Harper w oświadczeniu.

 

Nową pożyczkę szef kanadyjskiego rządu ogłosił kilka dni po ostrzale miasta Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, dokonanego według OBWE z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Zginęło w nim 30 osób, a ok. 100 zostało rannych.

 

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję w marcu ub. roku Kanada wprowadziła sankcje przeciwko ponad 100 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom. Ok. 1,2 mln na 35 mln Kanadyjczyków jest pochodzenia ukraińskiego.

 

W grudniu ub. roku Kanada zapowiedziała nowe sankcje wobec Rosji, w tym dodatkowe restrykcje dotyczące eksportu technologii używanych w przemyśle naftowym i gazowym.

 

Szefowie dyplomacji krajów UE mają zlecić w czwartek, na nadzwyczajnym spotkaniu, rozszerzenie listy objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Projekt dokumentu przewiduje, że ministrowie zgodzą się na dodanie kolejnych osób i podmiotów do listy objętych sankcjami za zagrażanie bądź podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 13:22:34 | 2015-01-29
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/skrzypczak-rosjanie-zachowuja-sie-na-ukrainie-jak-bandyci-to-wsty...

Mam takie same odczucia, co gen. Skrzypczak i to już od czasu zielonych ludzików na Krymie. Wstyd dla rosyjskiej armii, że walczy w nieoznakowanych mundurach, nieoznakowanych czołgach i transporterach. I teraz wstyd, że wśród kamer poniżają jeńców. Wstyd. Wielcy rosyjscy generałowie się w trumnach przewracają.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 00:33:42 | 2015-01-29
W sumie Kanada to gniazdo twardych banderowców więc informacja specjalnie nie dziwi. Zdaje się, że nawet wnuczuś samego Bandery tam pomieszkuje, albo przynajmniej do niedawna pomieszkiwał.

Oceń 2 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook